روحانی: تحریم‌های ظالمانه‌ی آمریکا را با افتخار دور می‌زنیم

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در نشستی با مدیران ارشد وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: تحریم‌های ظالمانه‌ی آمریکا را با افتخار دور می‌زنیم.

این سخنان در حالی بیان می‌شود که آمریکا از دور دوم تحریم‌ها علیه ایران را اجرایی کرد تحریم‌هایی که گفته می‌شود سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه ایران است.
روحانی برجام را پیروزی سیاسی ایران خواند و گفت که اکنون کشورها و سازمان‌های بین المللی در کنار ایران قرار دارند و آمریکا منزوی شده است.
حسن روحانی هم‌چنین در بخشی از سخنانش گفت: این‌که امروز آمریکا ناچار می‌شود به زبان خودش ۸ کشور را در خرید نفت استثنا کند این پیروزی ما نیست؟ این عقب نشینی آمریکا نیست؟‌ این‌که آمریکایی‌ها به صراحت اعلام کردند که ما نمی‌گذاریم اقتصاد ایران فعال باشد و رشد بکند، حال این‌که صادرات ما در همین مدت ۷ ماه گذشته امسال نسبت به صادرات ۷ ماه پارسال بیش‌تر است این به معنای موفقیت ایران نیست؟ این‌که جمهوری اسلامی ایران امروز می‌تواند نفت خودش را بفروشد و خواهد فروخت و حتا اگر این هشت کشور را استثنا نمی‌کردند باز ما نفت‌مان را می‌فروختیم.
رییس جمهوری ایران درباره‌ی تعهد ایران به برجام گفت: توطئه‌ی آمریکا این است که ایران را به جایی برساند که بگوید ما به برجام دیگر متعهد نیستیم روحانی در ادامه افزود: این توطئه‌ی اخیری است که آمریکا طراحی کرده است و به اعتقاد من هرگز موفق نخواهد بود.
حسن روحانی گفت که این تنها ایران نیست که از رفتار آمریکا عصبانی است بلکه اروپایی‌ها هم از سیاست‌های آمریکا عصبانی هستند و آن‌ها نیز می‌خواهند عمر دولت ترامپ کوتاه شود.
روحانی با نژادپرست خواندن تیم دونالد ترامپ گفت:‌ فکر نمی‌کنم در تاریخ آمریکا کسانی به کاخ سفید آمده باشند که تا این حد ضدقانون و معاهدات بین‌المللی باشند. من به یاد ندارم همه‌ی آن‌ها تخلفات قانونی داشتند ولی این‌ها سرآمد تخلفات هستند. ندیدم در کاخ سفید گروهی روی کار بیایند مثل این دوره نژادپرست باشند. وقتی یک گروهی که هم نژادپرست هستند و هم به قوانین و مقررات بین‌المللی اعتنا نمی‌کنند، امروز چه توقعی از آن‌ها داریم. همین شرایطی است که امروز می‌بینیم.
رییس جمهوری ایران در بخشی از سخنانش گفت که در جریان سفر به نیویورک رهبران ۴ کشور بزرگ واسطه شدند تا وی با رییس جمهوری آمریکا دیدار کند. وی افزود: این موضوع واسطه نمی‌خواهد ما برای حرف زدن مشکلی نداریم به شرطی که طرف ما برای حرف، قول و عهد خودش ارزش قایل باشد. روحانی ادامه داد: باید تفهیم کنیم آمریکایی‌ها با زبان زور و فشار با ملت ایران حرف نزنند.
روحانی هم‌چنین در بخش دیگری از سخنانش از صدا و سیمای جمهوری اسلامی انتقاد کرد که کوچک‌ترین مشکلات در کشور را در بخش‌های خبری نشان می‌دهد اما پیروزی‌های ایران از جمله در لاهه علیه آمریکا را یواش می‌گوید.
حسن روحانی هم‌چنین در دیدار با مدیران وزارت اقتصاد خواستار فروش بنگاه‌های دولتی شد و این اقدام را یک وظیفه‌ی بزرگ برای مدیران اقتصادی ارزیابی کرد. روحانی هم‌چنین افزود که نهادهای حکومتی از جمله دولتی و نظامی باید اموال خود را بفروشند.
اشاره روحانی به فروش بنگاه‌های دولتی در راستای اجرایی شدن سیاست‌های اصل ۴۴ قانونی اساسی است که در ماه‌های گذشته بیش از گذشته مورد انتقاد قرار گرفته است.
رییس جمهوری ایران هم‌چنین خواستار رونق گرفتن بازار سرمایه شد.
بعد از هفته‌ها منفی بودن شاخص بورس و اوراق بهادار تهران، روز دوشنبه شاخص کل بورس تهران هم‌زمان با سخنان رییس جمهوری مثبت شد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530039
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
125
132
125
528198
3121
8784
530039

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: یکشنبه، 26 خرداد 1398