آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند

ایالات متحده آمریکا به طور رسمی از صبح روز دوشنبه ۱۴ آبان ماه تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

این تحریم‌ها که سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران خوانده می‌شود به طور ویژه صادرات نفت ایران و تبادلات مالی را در بر می‌گیرد. تحریم‌هایی که در سال ۲۰۱۵ و در پی توافق هسته‌یی ایران و قدرت‌های جهانی به تعلیق درآمده بود.
قرار است ساعت ۸:۳۰ دقیقه بامداد به وقت واشنگتن مایک پمپئو و استیون مانچین، وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا در یک نشست مطبوعاتی جزییات تحریم‌ها را اعلام کنند.
هم‌چنان که پیش‌تر اعلام شده بود انتظار می‌رود که چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه و احتمالاً چند کشور دیگر که همگی وارد کننده نفت از ایران هستند، معافیت‌های موقتی برای خرید نفت از ایران دریافت کنند. با این حال این کشورها باید پول نفت خریداری شده از ایران را در حساب ویژه‌یی نگه‌داری کنند.
هم‌چنین بر اساس تازه‌ترین خبرها ایتالیا نیز توانسته است معافیت موقت واردات نفت از ایران دریافت کند که خبر مهمی برای تهران به شمار می‌رود چرا که با این معافیت ایران حساب یورویی در اروپا خواهد داشت.
با انعطاف حداقلی آمریکا در برابر کشورهای خریدار نفت ایران، قیمت نفت در روزهای گذشته رو به کاهش نهاد و روز دوشنبه به ۵۳/۷۲ دلار در هر بشکه رسید.
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا علاوه بر بازگردان تحریم‌های دوران باراک اوباما، بیش از ۳۰۰ فرد را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.
واشنگتن این تحریم‌ها را با هدف فشار آوردن به تهران برای محدود کردن برنامه‌های موشکی و هسته‌یی و هم‌چنین کاهش نفوذ منطقه‌یی ایران به اجرا گذاشته است. هدفی که با توجه به تجربه‌ی تحریم‌های دوران باراک اوباما مشخص نیست قابل تحقق باشد.
رییس جمهوری آمریکا در ماه مه سال جاری از برجام به طور یک طرفه خارج شد و آن را بدترین توافق تاریخ خواند. با این حال دیگر طرف‌های این توافق تا کنون به آن پای‌بند بوده‌اند و کشورهای اروپایی در تلاشند سازوکاری برای حفظ روابط اقتصادی و مالی با تهران ایجاد کنند تا هم‌چنان تهران به برجام پای‌بند بماند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530040
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
126
132
126
528198
3122
8784
530040

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: یکشنبه، 26 خرداد 1398