گام‌های ۵۰۰ تومانی دلار

سکه در آستانه ۵ میلیون تومان

قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد ایران با پشت سرگذاشتن سه گام ۵۰۰ تومانی ظرف ۱۰ روز از ۱۴۰۰۰ تومان به کمی بیش از ۱۵۵۰۰ تومان رسید.

در جریان داد و ستدهای روز چهار‌شنبه بازار آزاد ارز ایران، نرخ دلار آمریکا کمی بیش از ۵۰۰ تومان افزایش یافت و به ۱۵۵۵۰ تومان رسید. این نرخ در آغاز معاملات هفته گذشته حدود ۱۴۰۰۰ تومان بود.
در همین حال، بهای هر یورو نیز به ۱۷۶۰۰ تومان رسید. این نرخ حدود ۱۰ روز پیش، ۱۶۰۰۰ تومان بود.
تحت تأثیر رشد قیمت دلار بهای هر قطعه سکه طلای موسوم به طرح امامی طی معاملات روز چهارشنبه بازار تهران تا ۴ میلیون و ۹۶۰ تومان رشد کرد.
البته برخی خبرهای منتشر شده توسط خبرنگاران اقتصادی فعال در ایران نشان می‌دهد که قیمت سکه به ۵ میلیون تومان نیز رسیده بود.
البته قیمت هر قطعه سکه طلا در پایان مبادلات روز چهارشنبه بازار تهران تحت تأثیر نزول ۸ دلاری قیمت جهانی طلا و کاهش نسبی تقاضا تا ۴ میلیون و ۷۵۰ تومان کاهش یافت.
بازگشت روند صعودی قیمت‌ها به بازار آزاد ارز و سکه در شرایطی است که آمریکا قصد دارد از ۴ نوامبر، ۱۳ آبان ماه یعنی ۴ روز دیگر تحریم خرید نفت از ایران را به هم‌راه برخی محدودیت‌های بانکی به اجرا بگذارد.
کمی بیش از یک ماه پیش دلار آمریکا با ثبت رکورد تاریخی خود در برابر ۱۹ تومان معامله شد. پس از آن، دولت ایران سعی کرد تا با تشدید برخوردهای امنیتی با فعالان بازار آزاد ارز و ممنوع کردن اطلاع‌رسانی نرخ آزاد ارز در رسانه‌ها، قیمت هر دلار آمریکا را به طور دستوری در محدوده ۱۲۵۰۰ تا ۱۳۵۰۰ تومان حفظ کند.
با این وجود از حدود دو هفته پیش قیمت آزاد ارز و سکه بار دیگر روند صعودی به خود گرفته است. هر چند که مقام‌های دولت ایران همواره سعی کرده‌اند به مردم اطمینان دهند که توانایی خنثا کردن آثار منفی تحریم‌های نفتی آمریکا را دارند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530016
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
102
132
102
528198
3098
8784
530016

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: یکشنبه، 26 خرداد 1398