توافق پنهانی عربستان و روسیه برای افزایش تولید نفت

ایران روز چهارشنبه روسیه و عربستان سعودی را متهم کرد که بر خلاف توافق اوپک و نشست الجزایر، تولید نفت خام خود را به میزانی بیش از سقف تعیین شده افزایش داده‌اند.

حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده‌ی ایران در هیأت عامل اوپک اعلام کرد: عربستان و روسیه به ترتیب ۳۴۶ و ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش تولید داشته‌اند که این امر، تخلف از توافق کاهش تولید است.
او تأکید کرد: با وجود این‌که چنین تخلفی در افزایش تولید رخ داده است و ایران کاهش تولید نداشته است، بازار هم‌چنان نگران کم‌بود عرضه‌ی نفت در ماه‌های پایانی سال است.
کاظم پور با اشاره به این‌که حتا با این افزایش تولید، تلاش دو کشور برای تولید نفت کافی با هدف کاهش صادرات نفت ایران بی‌نتیجه خواهد بود، افزود: تحریم نفت ایران شدنی نیست و ترامپ بهتر است به جای عصبانیت، پای میز مذاکره برگردد و در چارچوب برجام با ایران مذاکره کند.
سخنان این مقام ایرانی پس از آن بیان شد که خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه با انتشار گزارشی، از توافق پنهانی ریاض و مسکو در ماه سپتامبر برای افزایش تولید نفت و کاهش قیمت‌ها، پرده برداشت.
توافق محرمانه‌ی عربستان و روسیه
بر اساس این پیمان محرمانه که خبر آن پیش از برگزاری نشست کمیته‌ی نظارتی وزرای نفت اوپک و غیراوپک در الجزیره، به اطلاع آمریکا رسیده بود، خالد الفالح وزیر نفت عربستان و آلکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه توافق کرده‌اند تا به طور دو جانبه
و بدون مشورت با اوپک، برای افزایش تولید نفت و کاهش قیمت‌ها در بازار وارد عمل شوند.
عربستان و مسکو قصد داشته‌اند با افزایش تولیدات خود طیِ دوره‌ی زمانیِ سپتامبر تا دسامبر، بهای نفت را که در حال حاضر بیش از ۸۵ دلار در هر بشکه است تا ۸۰ دلار کاهش دهند.
قرار است تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران از ماه نوامبر به اجرا گذاشته شود و واشنگتن با هدف رساندن صادرات نفت ایران به صفر، از اعضای اوپک و دیگر تولید کنندگان نفت از جمله روسیه خواسته بود تا با افزایش تولید خود، کم‌بود نفت ایران در بازار را جبران کنند.
بنا بر اعلام یک منبع آگاه، قرار بود این افزایش تولید بی‌ سر و صدا انجام شود تا مشخص نشود که ریاض و مسکو مطابق دستور دونالد ترامپ برای تولید بیش‌تر و کاهش قیمت‌ها وارد عمل شده‌اند.
این منبع ناشناس می‌گوید که این دو کشور امیدوار بودند با برگزاری نشست الجزایر و توافق همه‌ی اعضا بتوانند تولید نفت را در مجموع تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند اما هنگامی که در این نشست با مخالفت دیگر اعضا از جمله ایران مواجه شدند، درن هایت تصمیم گرفتند که اعلام هر نوع سیاست رسمی در این‌باره را به نشست ماه دسامبر موکول کرده و در سکوت، توافق پنهانی را اجرا کنند.
به این ترتیب از زمان برگزاری نشست الجزایر تا کنون، ریاض تولید نفت خود را از ۲۰۰ هزار بشکه در روز به ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است تا با کم‌بود نفت ایران پس از تحریم‌ها مقابله کند و صادرات روسیه نیز در ماه سپتامبر به ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.
خبر این توافق پنهانی در حالی منتشر می‌شود که دونالد ترامپ روز سه ‌شنبه به عربستان هشدار داد و اعلام کرد که پادشاه سعودی بدون حمایت آمریکا بیش از دو هفته دوام نمی‌آورد.
ولادیمیر پوتین نیز حرف دوتالد ترامپ در مورد بهای بالای نفت را تأیید کرده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
516958
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
193
84
277
514200
13070
25814
516958

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398