رییس بانک سرمایه‌گذاری اروپا:

نمی‌توانیم به خاطر ایران ریسک کنیم

ورنر هویر، رییس بانک سرمایه‌گذاری اروپا می‌گوید علارغم حمایت اتحادیه‌ی اروپا این بانک نمیتواند خطر رابطه‌ی مالی با ایران را بپذیرد.

هویر در اینباره گفت: من فشار بعضی از دولت‌های کمیسیون اروپا و دیگران را می‌فهمم که به ما می‌گویند مطمئن باشید که ما حمایت لازم را انجام میدهیم. حمایت از صنایع اروپایی و غربی برای رفتن به ایران و سرمایه‌گذاری در آنجا چیزی است که ارزش فکر کردن دارد منتها آن‌چه بعضی از هم‌کاران سیاست‌مدار ما در فهمش با مشکل مواجه هستند این است که بانک سرمایه‌گذاری اروپا احتمالاً بدترین ابزار برای چنین کاری است چرا که تغذیه کننده انحصاری ما بازارهای مالی بین‌المللی است.
هویر در ادامه گفت: دولت‌های عضو اتحادیه اگر می‌خواهند از شرکت‌های تجاری که به ایران می‌روند حمایت کنند، باید ابزارهای دیگری را برگزینند که به آسانی توسط آمریکا قابل هدف‌گیری نباشند. من کاملاً از هدف این دولت‌ها پشتی‌بانی می‌کنم اما این ابزار اشتباه است و این دلیلی است که چرا ما این کار را نخواهیم کرد.
بانک سرمایه‌گذاری اروپا که مرکز آن در لوگزامبورک قرار دارد بانک اتحادیه‌ی اروپا است و مالکان آن ۲۸ کشور عضو این اتحادیه هستند. این بانک بزرگ‌ترین نهاد عمومی اعطا کننده وام در جهان به شمار می‌رود.
پس از خروج ایالات متحده از برجام و وضع تحریم‌ها، اتحادیه‌ی اروپا تلاش می‌کند با ارایه‌ی راه‌حل‌هایی نظیر استفاده از این بانک در اعطای وام و تسهیلات بانکی در این توافق‌نامه برجا بماند.
رییس بانک سرمایه‌گذاری اروپا درباره‌ی ریسک موجود در کار با ایران گفت: خطر این است که اگر نتوانیم به سیستم مالی سوییفت دست‌رسی داشته باشیم، چیزی که آمریکا می‌تواند آن را مسدود کند، قادر نخواهیم بود سود اوراق قرضه را که بابت آن‌ها بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار تعهد داریم به صاحبان بپردازیم.
اگر آمریکا دست‌رسی ما به سوییفت را قطع کند آنگاه این مسأله ما را در مواجهه مستقیم با سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.
پارلمان اروپا پیش‌تر بانک سرمایه‌گذاری اروپا را تشویق کرده بود با ایران هم‌کاری کند، هر چند این تصمیم قانون‌گذاران اروپا این نهاد را ملزم به هم‌کاری با ایران نمی‌کرد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
517056
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
291
84
375
514200
13168
25814
517056

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398