هجوم مردم برای فروش دلارهای خانگی؛ ثبات بازار یا جو روانی؟

بازار آزاد ارز در ایران شامگاه دوشنبه 9 مهر ماه برابر با یکم اکتبر پس از پدید آمدن نشانه‌هایی از عقب‌گرد نرخ‌ها شاهد هجوم شهروندان در مقابل صرافی‌ها برای فروش دلارهای خانگی بود.

در حالی که نرخ دلار در بازار ارز تا پایان وقت کاری به قیمت 15300 تومان نیز رسید، شامگاه گذشته تا بامداد امروز با هجوم دارندگان نگران ارز خانگی برای فروش، دلار 2000 تا3000 تومان کم‌تر از آخرین قیمت اعلام شده و در برخی شهرها حتا با قیمت زیر 10000 تومان نیز معامله شد.
به گزارش رسانه‌های ایران از صبح روز سه‌ شنبه 10 مهر نیز خیابان‌های اطراف میدان فردوسی مملو از فروشندگان دلار خانگی و دلالان و خریداران غیر رسمی بوده است.
وحشت از سقوط بیش‌تر نرخ ارز
ترس از سقوط قیمت ارز، دلارهای خانگی را با قیمت‌های پایین‌تر به دست دلالان ارز رساند.
چهار راه استانبول خیابان‌های اطراف میدان فردوسی تهران تا قبل از ظهر دوشنبه شاهد حضور پرتعداد شهروندانی بود که با ترس از ادامه‌ی روند نزولی قیمت‌ها به فروش دلارهای خانگی دست می‌زدند.
اما بنا به گزارش‌ها بسیاری از دلال‌ها با توجه به ریزش شدید قیمت‌ها از خرید خودداری می‌کردند یا قیمت‌های بسیار پایین پیش‌نهاد می‌دادند. بیش‌تر صرافی‌های محدوده‌ی چهارراه استانبول تا میدان فردوسی یا خرید و فروش ارز انجام نمی‌دادند یا قیمت‌های درج شده روی تابلوهای‌شان با قیمتی که حضوری اعلام می‌کردند، متفاوت بود.
دوشنبه شب رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ایران از فروش دلار با قیمت‌های نازل در شهرهایی نظیر اهواز و مشهد خبر دادند.
بازار غیر رسمی دلار فروشان در خیابان امام خمینی مشهد تا پاسی از شب شاهد حضور فروشندگان دلارهای خانگی بود و دلار در این بازار با نرخ کم‌تر از 11500 تومان و در برخی موارد 8000 تومان معامله شد.
از سوی دیگر بنا به گزارش‌ها در اهواز نیز شهروندان نگران برای فروش دلارهای خود در خیابان بیست و چهار متری حضور پررنگی داشتند و ازدحام مردم به حدی بود که موجب ترافیک سنگین در خیابان آزادگان شد.
دلایل سقوط ناگهانی نرخ دلار؛ از بسته‌ی بانک مرکزی تا ساز و کار تجاری اروپا
رییس کمیسیون برنامه و بودجه‌ی مجلس ایران روز سه شنبه از اختیارات واگذار شده به بانک مرکزی برای مداخله‌ی بیش‌تر در بازار ارز برای دست‌یابی به میانگین مناسب قیمت‌ها خبر داد.
غلام رضا تاجگردون گفت:‌ پیش بینی می‌شود که اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و بانک مرکزی بتواند به خوبی بازار را مدیریت کند روند کاهشی نرخ ارز ادامه یابد تا به یک میانگین مناسب دست یابد.
صدور اجازه‌ی دخالت بانک مرکزی در بازار آزاد ارز از طریق بآن‌کها و صرافی‌ها در هفته گذشته، باعث شد که بانک مرکزی با صدور بخش نامه‌‌یی بآن‌کها را به تخصیص ارز اسکناس به نیازهای خدماتی شهروندان ملزم کند.
در این بخش‌نامه تأمین ارز دانش‌جویی، تحقیقاتی، پزشکی و درمانی و خدمات هواپیمایی از جمله این نیازها ذکر شد.
انتشار این خبر با این عنوان که از این پس بآن‌کها و صرافی‌ها به تمامی نیازهای خدماتی مردم ارز اسکناس تخصیص می‌دهند، فضای روانی بازار آزاد ارز ایران را تحت تأثیر خود قرار داد و شبکه‌ی صرافی‌ها نیز با هدف تجدید ذخایر اسکناس خود از برداشت عمومی بازار از چشم‌انداز افزایش عرضه‌ی ارز توسط بانک مرکزی، استقبال کرد و با کاهش قیمت‌های خرید خود شتاب روند نزولی قیمت‌ها را افزایش داد.
از سوی دیگر توافق اروپا برای ایجاد ساز و کار تجاری با ایران با وجود تحریم‌های تحمیل شده از سوی آمریکا نیز می‌تواند یکی از عوامل تأثیرگذار بر جو روانی بازار ارز باشد.
در نشست هفته‌ی گذشته ایران و کشورهای ۱+۴، کانال‌های پرداخت به ایران در قبال فروش نفت از سوی کشورهای چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان تضمین شد.
از سوی دیگر به گفته‌ی یک دیپلمات فرانسوی اتحادیه‌ی اروپا قصد دارد دلار را به عنوان تنها ارز مورد مبادله برای خرید و فروش نفت از ایران را حذف کرده و جای‌گزینی برای آن تعیین کند.
درخواست دولت از رسانه‌ها برای هم‌کاری در ثبات بازار ارز
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران که در روزهای آغازین هفته از سوی حسن روحانی به عنوان رییس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی منصوب شد، روز سه شنبه در جلسه‌ی مقدماتی این ستاد از رسانه‌ها خواست تا با سیاست‌های شورای عالی هم‌آهنگی اقتصادی سران قوا هم‌سو باشند.
وی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده توسط شورای عالی هم‌آهنگی اقتصادی سه قوه گفت: شاهد سامان‌یابی وضعیت بازار و سیر نزولی قیمت ارز و سکه خواهیم بود.
وزیر کشور ایران خطاب به رسانه‌های ایران گفت: لازم است تمامی رسانه‌ها و صاحبان تریبون مصالح عمومی را در نظر داشته باشند و هم‌سو با سیاست‌های شورای عالی هم‌آهنگی اقتصادی سران قوا اقدام کنند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
516999
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
234
84
318
514200
13111
25814
516999

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398