حکم بازداشت ۴۱۷ مظنون به پول‌شویی و انتقال پول به حساب‌های ایرانی

دادستانی ترکیه از صدور حکم بازداشت ۴۱۷ مظنون در پرونده‌ی پول‌شویی و انتقال ارز به ارزش ۴۱۹ میلیون دلار (دو و نیم میلیارد لیره) به افراد خارج از این کشور خبر داد.

اکثر دریافت کنندگان این وجوه ارزی، ایرانیان مقیم ایالات متحده بوده‌اند.
پلیس ترکیه طی عملیاتی در چندین استان به جست‌وجوی دارایی‌ها و بازداشت مظنونان اقدام کرد. خبرگزاری دولتی آناتولی گزارش داد که تا کنون ۲۱۶ تن از مظنونان در ۴۰ شهرستان بازداشت شده‌اند.
شبکه‌ی سی‌ان‌ان ترک به نقل از دادستانی ترکیه گزارش کرد که این تحقیقات در راستای شناسایی افرادی بود که اقتصاد و امنیت مالی ترکیه را مورد هدف قرار داده‌اند.
به دلیل کاهش ۴۰ درسدی ارزش لیره در مقابل دلار در سال جاری، حساسیتی سیاسی نسبت خروج ارز از ترکیه ایجاد شد تا جایی که رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور نیز نسبت به خروج غیر ضروری ارز از کشور هشدار داد.
شایان ذکر است که شواهدی مبنی بر ارتباط این پرونده‌ی پول‌شویی با هشدارهای اردوغان وجود ندارد اما سخت‌گیری‌ها نسبت به انتقال پول برای ایران از زمانی آغاز شد که ایالات متحده مدیر هالک بانک ترکیه را در پرونده‌ی دور زدن تحریم‌ها علیه ایران به ۳۲ ماه زندان محکوم کرد.
مظنونان این پرونده‌ی پول‌شویی علاوه بر اتهام تشکیل گروه برای ارتکاب جرم، به شکستن قانون جلوگیری از تامین مالی تروریسم نیز متهم شده‌اند.
در بیانیه‌ی دادستانی ترکیه آمده است که این افراد مظنون به دریافت حق کمیسیون جهت ارسال پول به 28088 حساب بانکی در خارج از ترکیه هستند و انتقال این وجوه از اول ژانویه سال گذشته آغاز شده بود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
517053
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
288
84
372
514200
13165
25814
517053

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398