بانک مرکزی ترکیه برخلاف میل اردوغان نرخ بهره را باز هم افزایش داد

بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد برای مبارزه با بحران مالی این کشور نرخ بهره بانک‌ها را افزایش خواهد داد.

لیر واحد پول ترکیه در سال جاری نزدیک به ۴۰ درسد از ارزشش را از دست داده است.
مهم‌ترین دلیل آن خواست و اراده‌ی سیاسی رییس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان و افزایش تنش‌های اخیر با ایالات متحده بوده است. بانک مرکزی ترکیه پس از آن که در ماه اوت تورم در این کشور به بالاترین حد خود در 15 سال گذشته رسید تلاش کرد تا کاهش ارزش لیر نسبت به دلار را به حداقل برساند و کشور را به سوی ثبات مالی و اقتصادی ببرد.
افزایش نرخ بهره بانکی در حالی اعلام می‌شود که نگرانی‌ها درباره‌ی افزایش نفوذ رجب طیب اردوغان بر سیاست‌های پولی هم‌چنان بازار مالی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
برخی از کارشناسان، افزایش دوباره‌ی نرخ بهره را گامی مثبت در راستای استقلال بانک مرکزی ترکیه از سیاست‌های رییس جمهوری این کشور توصیف کرده‌اند.
افزایش نرخ بهره بانکی، تصمیمی بر خلاف سیاست‌های اردوغان است؛ رییس جمهوری ترکیه خود را دشمن نرخ بهره می‌خواند و معتقد است این کار منجر به افزایش تورم در کشور خواهد شد.
هم‌چنین رییس جمهوری ترکیه همواره در سخنان خود اعلام کرده است مخالف افزایش نرخ بهره است چرا که امیدوار است اعتبارات بانکی بیش‌تری را به فعالیت‌های ساخت و سازی اختصاص بدهد که بسیاری از اعضای خانوده‌اش در این فعالیت‌ها حضور دارند. پیش‌تر در ماه ژوئن بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را با 4/5 درسد افزایش به 17/75 درسد رساند و بار دیگر مقامات این بانک تصمیم گرفته‌اند نرخ بهره را به 17/90 درسد افزایش دهند.
برخلاف اعتقاد رییس جمهوری ترکیه، کارشناسان بانک مرکزی بر این باورند که با افزایش نرخ بهره می‌توان تورم را در این کشور کنترل کرد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
523726
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
394
241
792
521224
5592
14246
523726

آی‌پی شما: 3.88.156.58
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398