زورآزمایی ترامپ و کیهان در بازار ارز ایران

در حالی که پس از طرح احتمال دیدار دونالد ترامپ و حسن روحانی، نرخ ارز در بازار ایران سیر نزولی به خود گرفت، به نظر می‌رسد پیش‌بینی روزنامه‌ی کیهان از آینده‌ی دلار، با واقعیت سیر صعودی نرخ‌ ارزهای خارجی، خوانایی بیش‌تری دارد.

روند صعودی نرخ دلار و یورو در بازار آزاد ارز تهران که آغاز شده بود، روز چهارشنبه نیز ادامه یافت. به طوری که تا ظهر همان روز نرخ دلار با ثبت رکوردی تازه در مقابل ۱۵۰۰۰ تومان معامله شد و قیمت هر یورو نیز از مرز ۱۷۰۰۰ تومان گذشت.
در چنین شرایطی، انتشار خبر احتمال دیدار رؤسای جمهوری آمریکا و ایران در جریان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قدری از التهاب بازار ارز کاست به طوری که در پایان داد و ستدهای روز چهارشنبه، نرخ دلار به کم‌تر از ۱۴۰۰۰ تومان رسید و بهای یورو تا ۱۶۰۰۰ تومان کاهش یافت.
این در حالی بود که دونالد ترامپ در حاشیه‌ی دیدار خود با امیر کویت، انجام دیدار و مذاکره با روحانی را محتمل دانسته بود.
بر پایه‌ی اعلام دفتر رییس جمهوری ایران، روحانی قصد دارد هم‌چون سال‌های گذشته برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کند.
کیهان، روزنامه‌ی تحت نظر رهبر ایران در سرمقاله‌ی روز پنج‌شنبه خود مدعی شد که برخی اطرافیان رییس جمهوری ایران بر این باورند که در صورت تحقق نرخ ۲۰۰۰۰ تومانی برای دلار آمریکا و افزایش دامنه‌ی فشار تورمی بر مردم ایران، نظام جمهوری اسلامی ناچار به مذاکره با آمریکا خواهد شد.
پس از گمانه‌زنی روزنامه‌ی کیهان در خصوص هدف‌گذاری ۲۰۰۰۰ تومانی دولت برای نرخ دلار، نرخ یورو در آغاز معاملات روز پنج‌شنبه بار دیگر تا ۱۶۴۰۰ تومان صعود کند و بهای دلار هم به بیش از ۱۴۰۰۰ تومان رسید.
نرخ دلار طی کم‌تر از ۴ ماهی که از خروج یک جانبه‌ی آمریکا از توافق هسته‌یی قدرت‌های جهانی با ایران می‌گذرد، بیش از ۱۰۰ درسد افزایش یافته است. ۵۰ درسد از رشد قیمت دلار طی یک ماه گذشته و در پی بازگشت موج اول تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران رخ داده است.
آمریکا قصد دارد از ۲ ماه دیگر، تحریم‌های بانکی و نفتی ایران را به مرحله‌ی اجرا بگذارد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
523779
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
447
241
845
521224
5645
14246
523779

آی‌پی شما: 3.88.156.58
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398