خرید دلار آزاد شد؟

 بانک مرکزی پاسخ‌گو نیست

هم‌زمان با تشدید تلاطم‌های ارزی و اعلام اخبار نصفه‌ و نیمه و البته غیررسمی درباره‌ی تصمیم‌های دولتی در خصوص بازار ارز، مسوولان بانک مرکزی از دستر‌س خارج شده‌اند.

اتفاقات روزهای اخیر در بازار قاچاق ارز موجب شد تا قیمت انواع ارزهای قاچاق به ‌ویژه دلار، یورو، پوند و درهم رشد چشم‌گیری داشته است و رکوردهای بالا و البته عجیبی را به‌ ثبت برسانند.
این قیمت‌ها البته بعد از آن نجومی‌تر از قبل شد که خبر آمد جلسه‌یی ویژه به ‌منظور تصمیم‌گیری درباره‌ی بازار ارز در ساختمان ریاست جمهوری با حضور روحانی و تیم اقتصادی (رییس‌کل بانک مرکزی و معاون ارزی او هم در این جلسه بودند) تشکیل شده است.
ولی هنوز خبری رسمی از جلسه‌ی پاستور بیرون نیامده است اما اخبار غیررسمی حکایت از آن دارد که ظاهراً دولت با تشکیل بازار ثانویه برای دلار موافقت کرده است تا از آن طریق صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را با نرخ توافقی به وارد کنندگان به‌ فروش برسانند.
خبرنگاری به‌ منظور کسب اطلاع از جزییات جلسه‌ی روحانی با تیم اقتصادی کابینهی دوازدهم به ‌خصوص رییس‌کل بانک مرکزی و مدیران ارزی این بانک، با اکثر مدیران بانک مرکزی تماس گرفت ولی طبق روال گذشته آقایان یا جواب ندادند یا پاسخ‌دهی را به سخن‌گوی بانک ارجاع دادند.
البته این روش پاسخ‌گویی مسوولان بانک مرکزی موضوع جدیدی نیست چرا که به‌لطف تصمیم‌های مدیران ارشد این بانک، سال‌هاست از بانک مرکزی خبری بیرون نمی‌آید جز اخبار سفارشی به رسانه‌های خودمانی!
سخن‌گوی بانک مرکزی هم البته عنوانی است که از چند ماه گذشته به محمد علی کریمی مدیر روابط عمومی این بانک تعلق گرفته است ولی وی هم به‌دلیل مشغله‌های شدید کاری قادر به پاسخ‌گویی نیست!
نقد وارده به بانک مرکزی از سال‌های قبل و به ‌خصوص ماه‌های اخیر این است که متأسفانه این بانک در شرایط حساس که اعلام اخبار غیررسمی آثار مستقیم روی بازار مهم ارز کشور می‌گذارد، به ‌موقع عکس‌العمل نشان نداده است و اطلاع‌رسانی نمی‌کند و همین باعث می‌شود اطلاعات نصفه ‌و نیمه بازار و فعالان اقتصادی را سردرگم کند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
564558
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
69
188
816
562129
4897
8888
564558

آی‌پی شما: 18.208.187.169
امروز: چهارشنب، 01 آبان 1398