پروژه قرن و افتتاح خط انتقال گاز روسیه به چین

وسیه یکی از ۳ طرح اصلی خط انتقال گاز خود که نقش این کشور را به عنوان مهم‌ترین صادرکننده گاز جهان مستحکم می‌کند، افتتاح کرد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه و شی جین‌پینگ، رییس جمهوری چین خط لوله انتقال گاز روسیه از سیبری به چین را در جریان یک تماس ویدئویی افتتاح کردند. این اولین خط انتقال گاز روسیه به چین است.
خریداران گاز روسیه تاکنون با وجود تنش‌ها بین مسکو و اتحادیه اروپا، کشورهای اروپایی بودند. روسیه قرار است طی هفته‌های آتی ۲ طرح خط انتقال گاز دیگر را نیز به مقصد آلمان و ترکیه افتتاح کند.
طول خط انتقال گاز روسیه به چین که قدرت سیبری نام گرفته است ۲۰۰۰ کیلومتر است. بر اساس پیش‌بینی انجام شده چین بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ این خط لوله را تکمیل خواهد کرد تا بتواند گاز وارداتی از روسیه را به شانگهای هدایت کند.
له یوچنگ، معاون وزیر خارجه چین از طرح انتقال گاز روسیه به کشورش به عنوان به یکی از پروژه‌های قرن در چارچوب هم‌کاری‌ها بین پکن و مسکو یاد کرد. ولادیمیر پوتین نیز این طرح را بزرگ‌ترین طرح عمرانی جهان خوانده است.
شرکت نفت و گاز روسی گازپروم در سال ۲۰۱۴ قراردادی برای صادرات گاز با شرکت ملی نفت چین امضا کرد که ارزش آن بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. سال ۲۰۱۴ مصادف با کاهش سطح روابط مسکو با اتحادیه اروپا به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه بود.
هزینه ساخت خط لوله انتقال گاز از روسیه به چین ۵۵ میلیارد دلار تخمین زده است. پیش‌بینی می‌شود که از سال ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۳ سالانه ۳۸ میلیارد مترمکعب گاز از طریق این خط لوله از روسیه به چین صادر شود. رقمی که معادل ۹.۵ درسد از گاز مصرفی در چین است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
590796
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
62
193
1398
588332
6069
7443
590796

آی‌پی شما: 18.210.24.208
امروز: چهارشنب، 09 بهمن 1398