۶ کشور اروپایی برای پیوستن به اینستکس برای ایران شرط گذاشتند

بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد با صدور اطلاعیه‌یی اعلام کردند: در صورت پای‌بندی مجدد ایران به تعهدات جامع مندرج در برجام حاضرند با سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان در ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری با ایران، اینستکس هم‌کاری کنند.

وزرای این ۶ کشور اروپایی در بیانیه‌ی خود که روز جمعه ۸ آذر منتشر شد، ضمن تأکید بر لزوم حفظ و اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک، برجام یادآور شدند که این توافق‌نامه در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسیده است و ابزاری مهم برای منع گسترش سلاح‌های اتمی و حفظ ثبات در منطقه خاورمیانه است.
در ادامه این بیانیه تصریح شده است که با توجه به حمایت مستمر اروپا از برجام و تلاش مداوم آن برای اجرای تعهدات اقتصادی مندرج در برجام، کشورهای بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد در حال پیوستن به جمع سهام‌داران اینستکس هستند.
البته این ۶ کشور تأکید کرده‌اند که تحقق این امر منوط به آن است که ایران نیز بدون فوت وقت به سطح پیشین تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردد.
اینستکس با هدف تهسیل مبادلات تجاری اروپا و ایران در چارچوب برجام و با هدف کاهش تبعات تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در ژانویه سال ۲۰۱۹ توسط فرانسه، آلمان و انگلیس ثبت شد ولی تاکنون هیچ‌گونه تجارتی از آن میان دو طرف انجام نشده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
589314
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
108
136
982
587359
4587
7443
589314

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: شنبه، 05 بهمن 1398