واکنش دولت ایران به ناآرامی‌ها:

درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین را به ۶۰ میلیون نفر می‌دهیم

در پی ناآرامی‌ها و اعتراض به افزایش بهای بنزین در چندین شهر ایران، دولت در نخستین واکنش خود اعلام کرد: درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین را به ۶۰ میلیون نفر اختصاص خواهد داد.

محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه شامگاه جمعه ۲۴ آبان، ساعتی پس از انتشار اخبار مربوط به ناآرامی و درگیری در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به افزایش قیمت بنزین اعلام کرد: سازمان برنامه و بودجه متعهد شده است درآمد ۳۰۰۰۰ میلیارد تومانی حاصل از افزایش حامل‌های انرژی به ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار ایرانی که بیش از ۶۰ میلیون نفر خواهد بود، اختصاص یابد.
نوبخت در گفتگویی درباره‌ی جزییات طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین گفت: از محل افزایش قیمت بنزین ۲۹۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت و ۳۰۰۰ میلیارد تومان نیز از محل صادرات درآمد کسب خواهد شد.
پیش از این حسن روحانی، رییس جمهوری ایران نیز گفته بود که درآمد حاصل از افزایش قیمت سوخت به حدود ۶۰ میایون نفر از شهروندان داده خواهد شد.
نوبخت در مورد زمان پرداخت این مبلغ در قالب یارانه گفت: از هفته آینده پرداخت یارانه کمک معیشت خانوارها از محل منابع مالی افزایش قیمت بنزین آغاز می‌شود.
وی با اشاره به این‌که ظرف هفته آینده و در کم‌تر از ۱۰ روز هر گونه منابع مالی ناشی از افزایش قیمت بنزین به حساب خانوارها پرداخت خواهد شد، اطمینان داد که همه‌ی کسانی که استحقاق دریافت آن را دارند از این یارانه معیشتی برخوردار خواهند شد.
خبرگزاری ایرنا، وابسته به دولت ایران با انتشار سخنان نوبخت تأکید کرد: سهمیه‌بندی بنزین بر اساس مصوبه شورای عالی هم‌آهنگی اقتصادی سران سه قوه انجام شده است.
دولت ایران شامگاه پنج‌شنبه به طور ناگهانی افزایش قیمت بنزین را اعلام کرد. بر این اساس از روز جمعه ۲۴ آبان قیمت هر لیتر بنزین معمولی سهمیه‌یی به ۱۵۰۰ و آزاد به ۳۰۰۰ تومان افزایش یافت. هم‌چنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است.
اعلام این خبر با واکنش گسترده بسیاری از شهروندان در شهرهای مختلف ایران همراه بود. در طول روز جمعه و شامگاه همان روز ناآرامی‌ها به ویژه در شهرهای سیرجان، اهواز، مشهد، بوشهر، شیراز و بهبهان گزارش شد. شدت اعتراض‌ها در سیرجان بیش از سایر شهرها بود، به طوری که گروهی از شهروندان معترض تلاش داشتند تا یک مخزن نفت را آتش بزنند.
در شبکه‌های اجتماعی ایران تصاویر زیادی از تجمع معترضان و حضور پر تعداد نیروهای انتظامی در شهرهای مختلف کشور در روز و شب جمعه هم‌رسان شده است. اخبار و تصاویری نیز مربوط به کشته شدن یک نفر در ناآرامی‌های سیرجان در فضای مجازی منتشر شده است.
بامداد شنبه نیز گزارش‌هایی از ادامه اعتراض در برخی شهرهای ایران و به ویژه بسته شدن جاده کمربندی شیراز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
578914
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
75
246
1630
575305
1630
11046
578914

آی‌پی شما: 18.207.238.169
امروز: جمعه، 15 آذر 1398