بانک‌های مالزی مسدود کردن حساب‌های ایرانیان را آغاز کردند

تا کنون دو بانک‌ مالزی به تبعیت از تحریم‌های پولی و مالی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، مسدود کردن حساب‌های بانکی افراد حقیقی و حقوقی ایرانی را آغاز کرده‌اند.

با وجود تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی و مالزی طی یک سال گذشته هم‌چنان در سطحی بالا برقرار بوده است، مشخص نیست که اقدام اخیر دو بانک سی‌آی‌ام‌بی و آر‌اِچ‌بی در مسدود کردن حساب‌های ایرانیان تحت تأثیر افشای کمک مالزی به فروش نفت ایران است یا خیر، رخ‌دادی که موجب اعلام هشدار جدی ایالات متحده به کوالالامپور شد.
بهرنگ صمدی، مدرس دانشگاه در مالزی ضمن برآورد سکونت ۱۰۰۰۰ ایرانی در این کشور گفت: بانک سی‌آی‌ام‌بی حساب ۱۴ ساله او را از دو ماه پیش مسدود کرده است.
صمدی بانک‌های مالزی را کاتولیک‌تر از پاپ توصیف می‌کند و می‌گوید: هنوز در بانک‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی چنین برخوردی با ایرانی‌ها رایج نشده است و تنها در صورت انتقال مبالغ بالای پول قدری سخت‌گیری بر آن‌ها اعمال می‌شود.
در همین حال یک مقام رسمی سفارت ایران تأیید کرد:با وجود مواجهه محتاط‌تر مالزی با مناسبات مالی ایرانی‌ها در مجموع طی ماه‌های اخیر تبعیت از تحریم‌های آمریکا در میان تمامی کشورهای جنوب شرق آسیا افزایش یافته است.
البته مقام‌های بانکی و دولتی مالزی تاکنون از هر گونه اظهار نظر رسمی در این خصوص امتناع کرده‌اند ولی اطلاعیه‌یی که در ماه ژوئن گذشته در سایت بانک مرکزی مالزی منتشر شده است حاوی هشدار گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) نسبت به ریسک بالای پول‌شویی در میان ایرانی‌ها بوده است.
مقام‌های سفارت ایران در مالزی ابراز امیدواری کرده‌اند که مشکل پیش آمده برای ایرانیان ساکن در مالزی به زودی و با رای‌زنی‌های دیپلماتیک حل شود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
574012
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
74
230
5776
566639
7774
6577
574012

آی‌پی شما: 35.172.150.239
امروز: شنبه، 25 آبان 1398