هم‌دست رضا ضراب رییس بورس استانبول شد

مهمت هاکان آتیلا، بانکدار ترک که پیش‌تر به اتهام هم‌کاری با رضا ضراب، بازرگان ایرانی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه برنامه هسته‌یی جمهوری اسلامی در ایالات متحده محکوم و زندانی شده بود، به ریاست اجرایی بورس استانبول منصوب شد.

برات آلبایراک، وزیر دارایی ترکیه که داماد رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور نیز هست با انتشار توییتی از انتصاب هاکان آتیلا به سمت رییس کلی بورس اوراق بهادار استانبول خبر داد، بورسی که ارزش جاری بازار آن ۱۶۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود.
هاکان آتیلا که پیش‌تر مدیر بین‌الملل هالک بانک ترکیه بود در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۸ و پس از تحمل ۲۸ ماه زندان به ترکیه تحویل داده شد.
آلبایراک در توییت خود نوشت: هاكان آتيلا پس از محكوميت ناعادلانه بار دیگر به جمع خانواده و ملت خود پيوست ولی دیگر دوره استراحت او به پايان رسيده است و از این پس مسوولیت جدید خود را به عنوان رییس کل بورس استانبول آغاز می‌کند.
این انتصاب یک هفته پس از آن صورت گرفت كه دادستانی نیویورك هالك بانک را به تقلب و پول‌شویی متهم کرد.
پیش‌تر و در جریان دادگاه رسیدگی به اتهام‌های محمد هاکان آتیلا در دادگاه نیویورک که ۲ سال پیش برگزار شد، رضا ضراب، بازرگان ایرانی به عنوان شاهد احضار شد. ضراب با پذیرش اتهام‌هایی از جمله پول‌شویی و پرداخت رشوه، شهادت داد که معامله‌های او با ایران با تأییداردوغان و نخست وزیر وقت ترکیه انجام شده است.
اتهام اصلی این بانک دولتی ترکیه معامله میلیاردها دلار طلا در ازای فروش نفت ایران با هدف دور زدن تحریم‌های دولت باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا علیه برنامه هسته‌یی ایران، عنوان شده است.
اثبات اتهام هالک بانک به معنای وضع جریمه میلیارد دلاری برای این بانک خواهد بود. اردوغان و آلبایراک در ۲ سال گذشته سعی کرده‌اند از طریق رای‌زنی با رییس جمهوری و وزیر خزانه‌داری آمریکا در این پرونده اعمال نفوذ کنند.
وکیل هالک بانک تاکنون از حضور در دادگاه اولیه رسیدگی به اتهام این بانک در نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سرباز زده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
590674
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
133
788
1276
588332
5947
7443
590674

آی‌پی شما: 3.227.2.246
امروز: سه شنبه، 08 بهمن 1398