مسوولیت حمله به نفت‌کش ایرانی بر عهده عوامل ماجراجو است

طبق گفته مقام‌های ایران، انفجاری در یک نفت‌کش ایرانی در آب‌های دریای سرخ و در منطقه‌یی واقع در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی، صبح جمعه، ۱۹ مهر رخ داده است.

روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ملی نفت‌کش ایران تأیید کرد که انفجار احتمالاً بر اثر اصابت موشک روی داده است. این در حالی است که برخی دیگر از رسانه‌های ایران پیش از این به نقل از کارشناسان فنی مستقر بر روی نفت‌کش احتمال اقدام تروریستی را منتفی ندانسته بودند.
ایرنا نیز پیش از این در گزارشی به نقل از روابط عمومی و امور بین المللی شرکت ملی نفت‌کش ایران اعلام کرده بود که انفجارها احتمالاً ناشی از شلیک ۲ موشک بوده است که در ساعت‌های ۵ و ۵:۲۰ صبح به شناور نفتی ایران اصابت کرده است.
طبق گزارش‌های منتشر شده انفجارها آسیب جدی به ۲ مخزن اصلی نفت‌کش وارد کرده است و سبب نشت نفت به دریای سرخ شده‌اند اما چند ساعت پس از این انفجار، طبق نوشته رسانه‌های ایران نشت نفت به حداقل رسیده است و وضعیت کلی نفت‌کش در حال کنترل است.
شرکت ملی نفت‌کش در توضیح بیش‌تر آسیب‌های وارد شده، در اطلاعیه گفت: این سانحه آسیب دیدگی در مخازن ۱ و ۲ در قسمت سمت راست کشتی به ابعاد ۵.۰ تا ۵.۱ و نیم متر در بدنه کشتی ایجاد کرده است.
این نهاد هم‌چنین تصریح کرد که منشا این حملات هنوز مشخص نشده است و تحت بررسی و رصد کارشناسی و امنیتی قرار دارد.
شناوری که در دریای سرخ دچار حادثه شده است به شرکت ملی نفت‌کش ایران تعلق داشته و نامش سابیتی SABITY عنوان شده است. بر اساس آخرین گزارش‌ها هیچ‌یک از خدمه نفت‌کش در این حادثه آسیب ندیده‌اند و تمامی سرنشینان در سلامت کامل به سر می‌برند.
واکنش وزارت امور خارجه ایران
در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله به نفت‌کش سابیتی در دریای سرخ، وزارت امور خارجه ایران ضمن تأیید این خبر در نخستین واکنش بدون نام بردن از کشوری اعلام کرد: مسوولیت این اقدام بر عهده عواملی ماجراجو در منطقه است.
به گزارش فارس، عباس موسوی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه در سخنانی تصریح کرد: بررسی‌های انجام شده توسط شرکت ملی نفت‌کش ایران نشان می‌دهد که کشتی ایرانی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفت‌کش از شرق دریای سرخ، دو بار و به فاصله حدود نیم ساعت مورد هدف قرار گرفته است و آسیب دیده است.
سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به این‌که در چند ماه گذشته برخی اقدامات تخریبی دیگر نیز علیه نفت کش‌های ایران در دریای سرخ صورت گرفته بود از بررسی و اعلام جزییات و عوامل این حادثه در آینده‌یی نزدیک خبر داد.
موسوی در ادامه با طرح گزارش‌هایی درباره‌ی احتمال آلودگی زیست محیطی ناشی از نشت نفت در این حادثه گفت: کلیه‌ی مسوولیت‌های ناشی از این اقدام از جمله آلودگی شدید زیست محیطی ایجاد شده در منطقه بر عهده عوامل این ماجراجویی خطرناک است.
تکذیب حمله موشکی عربستان
به دنبال انتشار خبرهایی در برخی از رسانه‌ها مبنی بر این‌که نفت‌کش سابیتی با شلیک موشک‌هایی از خاک عربستان هدف قرار گرفته است، روابط عمومی شرکت ملی نفت‌کش ایران این خبر را تکذیب کرد.
در اطلاعیه‌یی که از سوی روابط عمومی و امور بین المللی شرکت ملی نفت‌کش منتشر شد، آمده است: خبر منتشر شده در خصوص اصابت موشک از خاک عربستان به نفت‌کش ایرانی که به نقل از شرکت ملی نفت‌کش منتشر شده است تکذیب می‌شود. اطلاع رسانی‌های انجام شده توسط شرکت ملی نفت‌کش ایران تنها مرجع اطلاع رسانی می‌باشد.
افزایش ۲ درسدی بهای نفت پس از حمله به نفت‌کش ایرانی
تانکر ترکرز، سایتی که با استفاده از تصاویر ماهواره‌یی و داده‌های دریایی مسیر تردد نفت‌کش‌ها در جهان را مکان یابی می‌کند با انتشار توییتی اعلام کرد: نفت‌کش ایرانی حادثه دیده ایرانی با سرعت معمول در حال بازگشت به خلیج فارس است.
این وب سایت تخصصی با اشاره به خبری مبنی بر افزایش ۲ درسدی بهای نفت پس از انتشار خبر اصابت ۲ موشک به تانکر ایرانی تصریح کرد: بر اساس داده‌های جمع آوری شده هیچ‌گونه دود، آتش و یا نشتی از نفت‌کش سانحه دیده مشاهده نشده است و این تانکر با سرعتی منطقی و معمول به سوی خانه در حال بازگشت است.
خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی با اشاره به تبعات این حادثه بر بازار انرژی تصریح کرد: در پی اعلام خبر حمله به نفت‌کش سابیتی از سوی رسانه‌های ایرانی بهای هر بشکه نفت خام به ۶۰ دلار و ۶۵ سنت افزایش پیدا کرد.
واکنش مسکو و چین
روسیه در واکنشی احتیاط آمیز اعلام کرد: برای تعیین مسوول انفجارها در نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ هنوز خیلی زود است. ریا نووستی، خبرگزاری بین‌المللی روسیه با اعلام این مطلب به نقل از وزارت امور خارجه این کشور یادآور شد: هنوز برای تعیین مسوول اصلی و عامل انفجاری که بر روی نفت‌کش ایرانی رد دریای سرخ روی داده است، خیلی زود است.
چین نیز بدون اشاره به کشور خاصی طرف‌های مرتبط با انفجار در نفت‌کش ایرانی را به خویشتن داری و تعامل دعوت کرده است.
این حادثه در ادامه ناآرامی‌های اخیر در خلیج فارس و دریای عمان روی می‌دهد که از یک سو ایران و از سوی دیگر آمریکا و عربستان را به شدت درگیر خود کرد. آخرین مورد از تنش‌ها در این منطقه به حمله پهپادی و موشکی به تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان باز می‌گردد که به رغم برعهده گرفتن مسوولیت آن از سوی حوثی‌های یمن، ریاض و واشنگتن انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفتند.
توقیف نفت‌کش بریتانیایی استنا ایمپرو از سوی ماموران سپاه که در واکنش به متوقف شدن نفت‌کش ایرانی آدریان دریا-۱ (گریس ۱ سابق) صورت گرفت به هم‌راه سرنگونی پهپاد شناسایی آمریکا بر فراز آب‌های دریای عمان از دیگر موارد تنش‌های اخیر در این منطقه به شمار می‌رود.
حمله به ۲ نفت‌کش نروژی و ژاپنی در ماه ژوئن آخرین مورد از مجموعه حملات به نفت‌کش‌ها و کشتی‌های تجاری در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز است که برخی کشورهای عربی و نیز آمریکا، ایران را به دست داشتن در آن‌ها متهم کرده بودند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
574029
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
91
230
5793
566639
7791
6577
574029

آی‌پی شما: 35.172.150.239
امروز: شنبه، 25 آبان 1398