عربستان ایران را دشمن خود نداند

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران ضمن تأیید خبر کناره‌گیری شرکت سی‌ان‌پی‌سی‌ چین از طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی از واگذاری این پروژه به شرکت ایرانی پتروپارس خبر داد.

زنگنه در جمع خبرنگاران گفت: طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به تنهایی توسط شرکت پتروپارس ادامه خواهد یافت و تا پایان سال جاری نخستین جکت این فاز برای استقرار سکویی با ظرفیت برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب نصب خواهد شد.
وزیر نفت ایران در پاسخ به این سوال که چرا توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی از روز نخست به شرکت پتروپارس واگذار نشد، تصریح کرد: هدف بهره‌گیری از سرمایه خارجی در این طرح بود، ضمن این‌که قرار بود شرکت پتروپارس با حضور در کنار شرکت چینی و به ویژه پروژه سکوی فشارافزای آن به دانش و توانایی خود بیفزاید.
زنگنه هم‌چنین از احتمال حضور هند در طرح توسعه میدان گازی فرزادB  خبر داد و خاطر نشان کرد: هم‌زمان با انجام کارهای این میدان، مذاکره با هندی‌ها انجام می‌شود.
وزیر نفت ایران درباره دیدار با وزیر انرژی عربستان نیز توضیح داد: با تمام فراز و نشیب‌هایی که در روابط ایران و عربستان پیش آمده است دوستی ۲۲ ساله او با هم‌تای عربستانی ادامه یافته است و هیچ مشکلی برای دیدار با او ندارد.
زنگنه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایجاد کننده اختلاف با عربستان نبود و از عربستان نیز خواست که ایران را دشمن خود نداند.
قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی به ارزش ۵ میلیارد دلار، بزرگ‌ترین قرارداد انرژی بعد از اجرای توافق هسته‌یی ایران و قدرت‌های جهانی بود که در تابستان ۱۳۹۶ منعقد شد.
با خروج شرکت توتال از این قرارداد که پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، رخ داد، شرکت سی‌ان‌پی‌سی‌ چین برای ورود به آن ابراز تمایل کرده بود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
563842
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
100
278
100
562129
4181
8888
563842

آی‌پی شما: 34.204.173.45
امروز: یکشنبه، 28 مهر 1398