طرح فوری عراق برای متوقف کردن حمل و نقل دریایی

عراق می‌گوید: طرحی را در دست اجرا دارد که این کشور را ملزم می‌سازد بخش حمل و نقل دریایی خود را در خلیج فارس با توجه به تنش‌های منطقه‌یی ایران و آمریکا متوقف کند.

به گفته کارشناسان، اجرای این طرح از سوی کشوری که عنوان دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک را با خود یدک می‌کشد و تقریباً تمام محموله‌های نفتی خود را از طریق دریای عمان به خارج صادر می‌کند، فاجعه بار قلم‌داد شده است.
تنش دامنه دار اخیر میان ایران و آمریکا با حملات مشکوک به دو نفت‌کش در دریای عمان وارد مرحله تازه‌یی شد. ایالات متحده آمریکا به صورت رسمی ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کرد و تهران نیز ضمن رد این اتهام و مشکوک قلم‌داد کردن آن، انگشت اتهام را به سوی کاخ سفید و متحدان منطقه‌یی واشنگتن از جمله عربستان و اسراییل نشانه رفت؛ موضوعی که محمد جواد ظریف در واکنش توییتی خود از آن به عنوان نتیجه تلاش‌های گروه بی یاد کرد.
این در حالی است که وزیر امور خارجه ایالات متحده که پیش‌تر رییس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سیا) بود به خبرنگاران گفته است: سازمان اطلاعات مرکزی، اطلاعات و مدارک زیادی در مورد ایران دارد. جهان بخش زیادی از آن‌ها را خواهد دید.
حسن روحانی، رییس جمهوری ایران نیز در واکنش به این حملات بدون آن‌که به صورت مسقیم از آمریکا نام ببرد در کنایه‌یی آشکار گفته بود: مداخلات
خارجی برخی قدرت‌ها در امور داخلی کشورهای منطقه خاورمیانه، سیاست‌های قهرآمیز یک‌جانبه‌گرایانه، تروریسم و افراط‌گرایی، پیمان‌شکنی و قانون‌گریزی آشکار آنان در موضوعات مربوط به صلح و امنیت بین‌المللی از جمله قرارداد مهم هسته‌یی ایران موسوم به برجام، منطقه ما را به یکی از بحران‌ خیزترین و بی‌ثبات‌ترین مناطق جهان تبدیل کرده است.
روحانی هم‌چنین با رد ادعاهای مطرح شده از سوی واشنگتن که پیش‌تر تهران را به دست زدن به چنین اقداماتی برای تأثیر گذاری بر قیمت نفت متهم کرده بود، تنگناهای اقتصادی ناشی از تحریم کشورش از سوی آمریکا و نیز انفعال اروپا در اجرای تعهدات برجامی را غیر قابل قبول خوانده بود و تأکید کرده بود که ایران نمی‌تواند به‌ صورت یک‌ طرفه به برجام متعهد باقی بماند.
بالاگرفتن تنش میان ایران و آمریکا در خلیج فارس و حملات اخیر به دو نفت‌کش در دریای عمان که ماه گذشته مورد مشابه آن در فجیره نیز اتفاق افتاد سبب شده است تا عراق طرحی را برای متوقف کردن حمل و نقل دریایی کالا و نفت در این منطقه در دست بررسی قرار دهد.
سخن‌گوی وزارت نفت عراق گفته است که این وزارت‌خانه بر روی طرحی فوری کار می‌کند تا در صورت تشدید تنش‌ها در خلیح فارس آن را به اجرا درآورد. گفته می‌شود که پارلمان عراق نیز از وزرای نفت، تجارت و حمل و نقل و برنامه و بودجه خواسته است که تشیکلات تحت هدایت خود را برای مقابله با خطرهای احتمالی آماده کنند.
یکی از مشاوران اقتصادی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق با تأیید احتمال متوقف شدن صادرات نفت این کشور از طریق دریا گفت: کشورش بخش عمده‌یی از تولیدات نفتی خود را از راه دریا و از طریق آب راه خلیج فارس به کشورهای دیگر صادر می‌کند.
سخن‌گوی وزارت نفت عراق نیز با تأیید این مطلب گفته است که کشورش طرح جایگزینی برای صادرات نفت در اختیار ندارد و این امر تنها از طریق بنادر جنوبی این کشور در استان بصره انجام می‌شود.
عراق تلاش دارد خط لوله‌یی که امکان انتقال نفت از استان کرکوک به بندر جیحون در ترکیه را به این کشور می‌دهد در اسراع وقت بازسازی و احیا کند، این در حالی است که به گفته کارشناسان این پروژه برای اجرایی شدن حداقل چند سال دیگر زمان نیاز دارد.
عراق روزانه ۵ /۳ میلیون بشکه نفت به کشورهای جهان صادر می‌کند که این میزان به رغم تنش‌های منطقه‌یی اخیر ثابت مانده است.
مشاور اقتصادی نخست وزیر عراق حمله به نفت‌کش‌ها و یا درگیری بر سر نفت در تنگه استراتژیک هرمز واقع درخلیج فارس را واقعه‌یی فاجعه بار برای کشورش قلم‌داد کرده است.
برخی مقام‌های حکومت ایران پیش‌تر تهدید کرده بودند که در صورت جلوگیری از صادرات نفت این کشور اجازه عبور به هیچ کشتی دیگری از تنگه هرمز نخواهند داد.
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، ایران را مسوول حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان معرفی کرده است و در واکنش به این تهدید بار دیگر تأکید کرده است که تنگه هرمز بسته نخواهد ماند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
574764
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
15
168
622
568236
8526
6577
574764

آی‌پی شما: 3.227.3.146
امروز: چهارشنب، 29 آبان 1398