تنش در خاورمیانه و سقوط بهای نفت ایران

هم‌زمان با تشدید تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا، بهای هر بشکه نفت سنگین ایران با ۳ دلار و ۳۴ سنت کاهش به پایین‌ترین حد از ۲۹ ماه مارس تاکنون رسید.

در پایان خرید و فروش‌های روز جمعه بازار جهانی، هر بشکه نفت سنگین ایران ۶۰ دلار و ۷۳ سنت معامله شد که پایین‌ترین نرخ طی ۵۶ روز گذشته محسوب می‌شود.
در نزدیک به ۲ ماه گذشته قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران تا ۶۷ دلار و ۷۸ سنت صعود کرده بود. این قیمت طی معاملات روز ۲۵ ماه آوریل گذشته به دست آمده بود.
طی یک سال گذشته نیز پایین‌ترین قیمت ثبت شده برای هر بشکه نفت سنگین ایران، ۴۶ دلار و ۷۷ سنت بوده است که طی مبادلات روز ۲۸ ماه دسامبر گذشته ثبت شده بود.
در مقابل بالاترین بهای نفت سنگین ایران هم ۸۱ دلار بود که در خرید و فروش‌های روز ۵ اکتبر گذشته رقم خورده است.
با وجود افزایش تنش میان ایران و آمریکا قیمت جهانی نفت طی دو هفته گذشته تحت تأثیر تشدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا که احتمال کاهش رشد اقتصادی چین را افزایش می‌دهد، شاهد روند صعودی نبوده است و بهای هر بشکه نفت پایه برنت در پایان مبادلات هفته کاری گذشته به ۶۷ دلار و ۴۷ سنت رسید.
این نرخ هم‌زمان با تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران به بالای ۷۱ دلار رسیده بود.
تنش‌ها میان دو کشور پس از آن بار دیگر افزایش یافت که پس از تشدید تحریم‌های نفتی علیه ایران و هم‌زمان با اعزام ناوها، بمب افکن‌ها و سامانه‌ی موشکی ارتش آمریکا به خلیج فارس، چند حمله موشکی از سوی حوثی‌های یمن به تأسیسات نفتی عربستان و ۴ نفتکش حاضر در سواحل امارات عربی متحده رخ داد. هم‌چنین یک‌شنبه شب گذشته نیز یک گلوله کاتیوشا به نزدیکی ساختمان سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرد.
وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: ایران مظنون اصلی طراحی این حملات است ولی رهبر و رییس جمهوری ایران تأکید کرده‌اند که ایران به دنبال جنگ با آمریکا نیست.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
579992
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
96
135
772
577284
2708
11046
579992

آی‌پی شما: 100.26.176.182
امروز: پنج شنبه، 21 آذر 1398