پیروزی چشم‌گیر نوجوانان افغانستانی مقابل ملی پوشان نوجوان ایران

تیم ملی فوتبال زیر شانزده سال افغانستان موفق شد در جریان تورنمنت شش جانبه آسیای مرکزی موسوم به کافا با یک گل ملی پوشان نوجوان ایران را شکست دهد.

این سومین دیدار تیم نوجوانان افغانستان در این تورنمنت بود که طی روزهای ۴ تا ۱۰ امرداد در تاجیکستان برگزار می‌شود. نوجوانان شگفتی ساز افغان پیش از این نیز موفق شده بودند با همین نتیجه ترکمنستان را از پیش رو بردارند و در دیدار مقابل قرقیزستان هم به نتیجه تساوی ۲ بر ۲ دست یافته بودند.
تیم ملی افغانستان بدین ترتیب پس از شکست ایران با هفت امتیاز و با تفاضل گل کم‌تر نسبت به تاجیکستان، میزبان مسابقات در مکان جدول رده بندی این رقابت ها جای گرفته‌اند اما تیم ملی توجوانان ایران که با شکست مقابل افغانستان زمینه‌ی خلق نوعی شگفتی را در این تورنمنت فراهم کرد در دو بازی گذشته خود به ترتیب با نتایج ۳ بر ۱ و ۲ بر ۱ مقابل تیم‌های نوجوانان ترکمنستان و ازبکستان به پیروزی رسید.
ملی پوشان ایران که اکنون با ۶ امتیاز از ۳ مسابقه پایین از افغانستان در رده دوم جدول مسابقات قرار گرفته‌اند. هشتم امرداد به مصاف تیم تاجیکستان، میزبان مسابقات رفتند.
شکست تیم ملی نوجوانان ایران از افغانستان را گرچه می‌توان از اتفاقات شگفت انگیز و غیر منتظره فوتبال دانست که ممکن است در هر تورنمنتی شاهد یک یا دو نمونه از آن باشیم اما با توجه به جایگاه فوتبال دو کشور در رده بندی فیفا این شکست می‌تواند نشانه پیش‌رفت فوتبال در افغانستان و نیز زنگ خطری برای تیم‌های پایه ایران محسوب شود.
این نتیجه و نیز عمل‌کردی که پیش‌تر تیم ملی فوتسال زیر بیست سال افغانستان در مسابقات قهرمانی آسیا از خود نشان داد به خوبی حکایت از حرکت رو به جلوی فوتبال در این کشور دارد.
پیروزی نوجوان‌های شگفتی ساز افغان در این مسابقه بازتاب گسترده‌یی در رسانه‌های ایران و بسیاری از سایت‌های خبری در آسیا و جهان داشت. بسیاری از کارشناسان فوتبال در ایران معتقدند که با این نتیجه دیگر باید باور داشت که تیم‌های سطح پایین‌تر در فوتبال آسیا طی سال‌های گذشته پیش‌رفت‌های بسیار خوبی داشته است و تلاش کرده‌اند در تورنمنت‌های مختلف این مسأله را ثابت کنند.
فریدون معینی، کارشناس قدیمی فوتبال ایران ضمن اشاره به این پیش‌رفت تأکید کرد: تیم ملی افغانستان چند سال است که شکل گرفته است و هر روز هم بهتر می‌شود. حتا در دوران گذشته در مقابل ما یک حریف سخت بوده است. ایران یک چهره‌ شناخته شده چه در فوتبال پایه و چه در رده بزرگ‌سالان در آسیاست. البته در رده‌های پایه، نوسان زیاد است. تیم‌هایی نظیر افغانستان که در حال رشد هستند، خیلی جدی در مقابل ایران قرار می‌گیرند. این برای ما یک پیام دارد که بدانیم همه‌ی تیم‌ها به طور جدی تلاش می‌کنند که سطح فوتبال‌شان را بالا ببرند.
تاجیکستان، افغانستان، ایران، ازبکستان، قرقیزستان و ترکمنستان شش تیم حاضر در این تورنمت را تشکیل می‌دهند که در جدول رقابت‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC جای گرفته است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
596359
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
170
335
921
593804
5050
6582
596359

آی‌پی شما: 3.233.215.231
امروز: چهارشنب، 07 اسفند 1398