صادرات نفت ایران به زیر ۱ میلیون بشکه رسید

تولید نفت ایران به پایین‌ترین حد در ۵ سال گذشته رسید.

تولید نفت ایران با آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی به ۷۴۰/۲ میلیون بشکه در روز رسیده است که پایین‌ترین حد از بهار سال ۲۰۱۴ تا کنون محسوب می‌شود.
بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران از پاییز سال ۲۰۱۷ به بالای ۸/۳ میلیون بشکه در روز رسیده بود ولی از اردی‌بهشت گذشته و با خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام بار دیگر سیر نزولی به خود گرفته است.
پیش‌تر و با تشدید تحریم‌های اقتصادی غرب علیه فعالیت‌های هسته‌یی جمهوری اسلامی، تولید نفت ایران در بهار سال ۲۰۱۳، پایین‌ترین سطح خود یعنی ۵/۲ میلیون بشکه در روز را تجربه کرده بود.
حال بار دیگر و با اعمال تحریم خرید نفت ایران از سوی آمریکا تولید نفت ایران سیر نزولی به خود گرفته است. این در شرایطی است که میانگین مصرف داخلی نفت در ایران طی ۱۲ سال گذشته بیش از ۸/۱ میلیون بشکه در روز بود. این بدان معناست که صادرات روزانه نفت ایران در حال حاضر به کم‌تر از ۱ میلیون بشکه در روز رسیده است.
با این وجود دولت حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در لایحه‌ی بودجه سال آینده خورشیدی درآمد حاصل از صادرات نفت را بر مبنای فروش روزانه   ۵/۱ میلیون بشکه نفت خام پیش‌بینی کرده است. اقدامی که می‌تواند موجب تشدید فشار کسری بودجه دولت بر رشد نرخ ارز و تورم شود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537300
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
340
257
1423
533619
4571
5811
537300

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398