دستور موقت دیوان بین‌المللی دادگستری:

 تحریم آمریکا نباید بر کمک‌های بشردوستانه به ایران تأثیر بگذارد

دیوان بین‌المللی دادگستری روز چهارشنبه از آمریکا خواست تا از عدم تأثیرگذاری تحریم‌های این کشور بر امنیت پروازهای غیرنظامی ایران و ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه به این کشور، اطمینان حاصل کند.

پیش‌تر ایران ادعا کرده بود که تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران که پس از خروج این کشور از برجام اعمال شده است، برخلاف پیمان مودت امضا شده میان دو طرف در سال ۱۹۵۵ است. بر همین اساس، ایران شکایتی را علیه آمریکا در دیوان لاهه طرح کرد.
حال دیوان بین‌المللی دادگستری، اعلام کرده است که صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا را بر مبنای معاهده‌ی مودت میان دو کشور، داراست.
دیوان لاهه در دستور موقت خود در مورد شکایت مطروحه از سوی ایران، از آمریکا خواسته است تا مطابق با تعهداتش در قالب پیمان مودت، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی که در سال ۱۹۵۵ مورد توافق دو طرف قرار گرفته است، در اجرای تصمیم ۸ ماه می سال ۲۰۱۸ در خصوص تحریم‌ها در سه بخش ملاحظاتی را مدنظر داشته باشد.
بر پایه‌ی این دستور موقت، از آمریکا خواسته شده است تا مانع از تجارت آزاد و نقل و انتقال مالی مرتبط با دارو و اقلام درمانی، مواد خوراکی، محصولات کشاورزی، لوازم یدکی، خدمات مرتبط با ایمنی و امنیت پروازهای غیرنظامی نشود.
دیوان بین‌المللی دادگستری در پایان دستور موقت خود از ایران و آمریکا خواسته است تا از هر گونه اقداماتی که می‌تواند، موجب تشدید یا گسترش اختلاف دو طرف در دادگاه شود یا حل و فصل آن را دشوارتر کند، خودداری کنند.
ایران ضمن استقبال از صدور این حکم، بار دیگر بر ادعای خود مبنی بر غیرقانونی و غیرانسانی بودن تحریم‌های آمریکا تأکید کرده است.
هر چند که دیوان بین المللی دادگستری، دادگاه ارشد سازمان ملل متحد به حساب می‌آید ولی به دلیل این‌که این نهاد قدرت اجرایی لازم را ندارد بعضاً کشورها احکام و دستورات آن را نادیده می‌گیرند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
517015
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
250
84
334
514200
13127
25814
517015

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398