عدم عرضه‌ی کاغذ با نرخ ارز دولتی موجب اختلال در بازار شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: مقدار کاغذی که در کشور وجود دارد، کم نیست و تکافوی نیاز کنونی کشور است

اما مشکلی که وجود دارد و آن‌چه اتفاق افتاده است، این است که میزان و مقدار عرضه شده است کاغذ با همان نرخ ارزی که برای واردات گرفته شده، برابر نیست.
سیدعباس صالحی در رابطه با اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مقابله با گرانی کاغذ گفت: حوزه‌ی کاغذ متأاثر از فضای عمومی کشور است. به عبارت دیگر، کاغذ و قیمت آن مستقل از وضعیت اقتصادی کشور نیست. وضعیت اقتصادی کشور، اثر خود را بر کالاهای دیگر از تلفن هم‌راه تا لوازم خانگی نشان داده است.
وی با بیان این‌که ما تلاش کرده‌ایم کاغذ جزو کالاهای اساسی قرار بگیرد که این کار انجام شد، اظهار داشت: واردات کاغذ براساس تلاش‌های صورت گرفته با ارز دولتی و جزو ردیف کالاهای اساسی قرار گرفته است. با این وجود، ما در سفارش کالا و ثبت سفارش‌ها نقش چندانی نداریم و وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی در این حوزه، نفش‌آفرین هستند اما برای واردات آن تأکید زیادی به این 2 دستگاه داشته‌ایم.
این عضو دولت تدبیر و امید با بیان این‌که خبرهای واصله و آمارها حاکی از واردات قابل توجهی کاغذ به کشور یا ثبت سفارش آن بوده است، تصریح کرد: خبرهایی که الآن داریم؛ نشان می‌دهد مقدار کاغذی که در کشور وجود دارد، کم نیست و تکافوی نیاز کنونی کشور است اما مشکلی که وجود دارد و آن‌چه اتفاق افتاده است، این است که میزان و مقدار عرضه شده است کاغذ با همان نرخ ارزی که برای واردات گرفته شده است، برابر نیست.
صالحی ادامه داد: ما در دیداری که با واردکنندگان کاغذ و هم انجمن مصرف‌کنندگان کاغذ و هم انجمن‌های صنفی مربوط به حوزه‌ی نشر داشته‌ایم، همگی متفق‌القول هستند که میزان کاغذ موجود در کشور از نظر حجم و اندازه اندک نیست اما در عرضه‌ی کاغذ دچار اختلالاتی هستیم.
وی با بیان این‌که افرادی هستند که فکر می‌کنند قیمت ارز، آن قیمتی نیست که برای واردات از دولت دریافت کرده‌اند و نرخ دیگری است، خاطرنشان کرد: این افراد حاضر نیستند کاغذهای وارداتی را با قیمت ارزی که گرفته‌اند هم‌راه با یک سود منطقی به بازار عرضه کنند یا آن‌که قیمت کاغذ عرضه شده بالاست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشکیل جلسه‌ی کمیته‌ی کاغذ در روز سه‌ شنبه هفته‌ی قبل اشاره کرد و ابراز داشت:‌ در آن جلسه، قیمت کاغذ مشخص شد و بر این اساس، هر بند کاغذ برای حوزه‌ی نشر بندی 125000 تومان و در مطبوعات 4010 تومان است. هم‌چنین سازمان حمایت از مصرف‌ کنندگان موظف شد فضای بازار را با پایش جدی‌تر کنترل کند تا فردی کاغذ را بالاتر از نرخ مصوب شده است و غیرمجاز نفروشد و در صورت تخلف، با متخلفین برخورد شود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
523338
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
6
241
404
521224
5204
14246
523338

آی‌پی شما: 35.175.248.25
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398