کواکبیان در گردهمایی خبرنگاران استان سمنان:

قوۀ قضاییه، مخالف هیأت نظارت بر مطبوعات عمل می‌کند
لوایح نظام صنفی رسانه و جامع اطلاع رسانی به مجلس دهم می‌آید

رییس هیأت مدیرۀ خانۀ مطبوعات ایران با انتقاد از این‌که قوۀ قضاییه، مخالف هیأت نظارت بر مطبوعات عمل می‌کند، گفت: این‌گونه برخوردها باید از سوی قوۀ قضاییه اصلاح شود.


مصطفا کواکبیان وی در گردهمایی خبرنگاران استان سمنان با بیان این‌که لایحۀ نظام صنفی رسانه و لایحۀ جامع اطلاع رسانی از سوی دولت تدبیر و امید قرار است به مجلس ارایه شود، گفت: لایحۀ نظام صنفی رسانه در زمینه‌یی هم‌چون نظام پزشکی، مهندسی یا پرستاری در عرصۀ خبر قرار است ایجاد شود.
وی در ادامه افزود: لایحۀ جامع اطلاع‌رسانی با توجه به فضای جدید شبکه‌های مجازی و اجتماعی و گسترش اینترنت ایجاد می‌شود تا قانون‌مندی خوبی بر فعالیت رسانه‌ها حاکم شود.
خلاء‌های قانونی در حوزۀ رسانه باید برطرف شود
کواکبیان از اصلاح قانون مطبوعات خبر داد و گفت: این طرح با ارایۀ لایحه به مجلس اصلاح خواهد شد و این کار در دستور مجلس دهم قرار دارد.
وی با اشاره به خلاءهای قانونی موجود در مطبوعات، بیان کرد: با ارایۀ هرچه سریع‌تر این لایحه به مجلس جایگاه واقعی خبرنگاران زودتر مشخص می‌شود.
رییس هیأت مدیرۀ خانۀ مطبوعات ایران تاکید کرد: هرچه سریع‌تر خلاء‌های قانونی که در حوزۀ رسانه وجود دارد باید برطرف و مشکلات موجود در این زمینه حل شود.
رییس خانۀ مطبوعات کشور با اشاره به گذشت 37 سال از انقلاب شکوه‌مند اسلامی گفت: باید تلاش کنیم تا تجربه‌های تلخ گذشته دیگر تکرار نشود و نگذاریم در کشور قلدور مآب‌ها دوباره دیکتاتوری و استبداد را حاکم کنند.
وی در ادامه افزود: این امر با رکن چهارم دموکراسی یعنی اخبار و رسانه صورت می‌گیرد که باید خبرنگاران آزادی بیان و قلم را پاس بدارند.

کواکبیان با بیان این‌که بیش از 17 سال از عمر قانون مطبوعات می‌گذرد، گفت: در برهۀ کنونی باید در این عرصه به سمت نوآوری و بحث‌های جدیدی برویم.
وی با بیان این‌که خانۀ مطبوعات در کشور براساس آزادی بیان ایجاد شده است، گفت: بیش از 6 هزار نفر در سراسر کشور در خانۀ مطبوعات عضو هستند.
رییس خانۀ مطبوعات کشور در ادامه اظهار کرد: باید همۀ استان‌ها خانۀ مطبوعات داشته باشد که این نیاز یک پی‌گیری اساسی است که در جلسات شورای اداری حل خواهد شد.
قوۀ قضاییه، مخالف هیأت نظارت بر مطبوعات عمل می‌کند
رییس هیأت مدیرۀ خانۀ مطبوعات ایران با انتقاد از توقیف در حوزۀ رسانه گفت: مخالف هرگونه توقیف در این حوزه می‌باشیم وقتی که نشریه‌یی توقیف شود حدوداً 80 نفر بی‌کار می‌شوند.
وی با اشاره به این‌که در یک زمانی هیأت نظارت بر مطبوعات، نشریه‌یی را توقیف نمی‌کرد ولی قوۀ قضاییه بر اساس مواردی که بود به توقیف آن می‌پرداخت، گفت: در حال حاضر در ماجرای روزنامۀ یالثارات برعکس آن نیز عمل می‌کنند وقتی هیات نظارت توقیف می‌کند قوۀ قضاییه آن را باز می‌کند که این باعث تعجب است و افکار عمومی را برهم می‌ریزد.
قوۀ قضاییه باید پاسخ‌گوی افکار عمومی در این زمینه باشد
کواکبیان در ادامه افزود: هیأت نظارت بر مطبوعات جایگاه قانونی دارد و نمایندۀ قوۀ قضاییه و حوزۀ علمیه و ... در آن حضور دارند که باید به این جایگاه توجه شود؛ که تصمیم بر توقیف یک نشریه می‌گیرند که وقتی قوۀ قضاییه برعکس عمل می‌کند باید پاسخ‌گوی افکار عمومی در این زمینه باشد.

رییس خانۀ مطبوعات کشور با انتقاد از این‌که قوۀ قضاییه، مخالف هیأت نظارت بر مطبوعات عمل می‌کند، گفت: این‌گونه برخوردها باید از سوی قوۀ قضاییه اصلاح شود.
خانۀ مطبوعات در تمام استان‌ها شعبه دارد
وی با بیان این‌که از هر استان 7 نفر در هیأت مدیرۀ آن حضور دارند، گفت: گاهی اوقات انتخابات خانۀ مطبوعات از انتخابات ریاست جمهوری قوی‌تر است.
کواکبیان با بیان این‌که بعد از انتخابات در نهایت 210 نفر از نمایندگان استان‌ها با بد به تهران بروند، افزود: از این تعداد 7 نفر به عنوان اعضای هیأت مدیرۀ خانۀ مطبوعات کشور انتخاب می‌شوند.
رییس خانۀ مطبوعات کشور، دموکرات بودن را یکی از خصوصیات خانۀ مطبوعات دانست و گفت: هیچ نهاد صنفی به این منوال نداریم که از پایین به بالا شکل گرفته باشد.
وی در ادامه افزود: خانۀ مطبوعات در تمام استان‌ها شعبه دارد و فعالیت گسترده‌ و همه ‌جانبه‌یی را انجام می‌دهد.
وی با اشاره به این‌که خانۀ مطبوعات در کشور به صورت همه جانبه فعالیت می‌کند، اظهار کرد: در خانۀ مطبوعات از خبرگزاری‌ها، هفته ‌نامۀ محلی، نشریات کشوری و ... یک نماینده حضور دارد که با گرایش‌های سیاسی از اصول‌گرا تا اصلاح‌طلب در آن فعالیت می‌کنند.
کواکبیان با اشاره به این‌که خانۀ مطبوعات کاملاً مردمی است، تصریح کرد: هیچ کمک دولتی به خانۀ مطبوعات نمی‌شود.
استان سمنان در صندوق اعتباری خانۀ مطبوعات پیش‌تاز است
رییس خانۀ مطبوعات کشور با اشاره به راه‌اندازی صندوق اعتباری گفت: ‌استان سمنان در صندوق اعتباری خانۀ مطبوعات پیش‌تاز بوده و بالاترین رقم را در کشور داشته است.
وی افزود: کسانی که تا به حال موفق به ثبت نام نشدند تا پایان شهریور ماه برای عضویت در این صندوق فرصت دارند که حضوری این کارها را انجام دهند.
رییس هیأت مدیرۀ خانۀ مطبوعات ایران با بیان این‌که در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، ناظری از خانۀ مطبوعات حضور پیدا خواهد کرد، گفت: 70 درسد آگهی‌ها باید به مطبوعات محلی و 30 درسد دیگر به مطبوعات کشوری اختصاص داده شود که گاهی اوقات رعایت نمی‌شود و باید نظارت بر آن صورت گیرد.
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در استقلال خبری خبرگزاری‌ها اهتمام ورزد
وی با بیان این‌که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در استقلال خبری خبرگزاری‌ها اهتمام بیش‌تری داشته باشد، افزود: مطبوعات و رسانه‌های استان باید شفافیت در گفتار را به عنوان الگو در نوشتار خود رعایت کنند.
وی هم‌چنین تصریح کرد: خبرگزاری‌ها در راستای اقتصاد مقاومتی و افزایش گردش‌گری باید پیش‌گام باشند و اقدامات خوبی را باید انجام دهند.
کواکبیان با اشاره به این‌که 3 محور گردش‌گری، صنعت و دانشگاه زمینه‌ساز توسعۀ استان سمنان خواهد بود، گفت: رسانه‌ها باید بکوشند تا سمنان به عنوان استان بین‌الحرمین به مقصد گردش‌گران تبدیل شود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
579931
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
35
135
711
577284
2647
11046
579931

آی‌پی شما: 100.26.176.182
امروز: پنج شنبه، 21 آذر 1398