کرک داگلاس درگذشت

کرک داگلاس بازیگر استوره‌یی هالیوود و ستاره فیلم‌های اسپارتاکوس و راه‌های افتخار در ۱۰۳ سالگی چشم از جهان فروبست.

کرک داگلاس یکی از آخرین بازمانده‌های نسل ستاره‌های دوران طلایی هالیوود بود. مایکل داگلاس که خود نیز از ستاره‌های به نام هالیوود است، در پیامی درگذشت پدر را اعلام کرد.
کرک داگلاس با ویژگی‌هایی که داشت در سینمای پس از جنگ آمریکا کنار ستاره‌یی چون برت لنکستر بر پرده سینما خودنمایی می‌کرد. او در هفت فیلم از جمله هفت روز در ماه می با لنکستر هم‌بازی بود.
او در میانه‌های دهه ۵۰ م کمپانی فیلم‌سازی خود را پایه گذاشت که نه تنها سکوی پرتابی برای خود ساخت، بلکه به کشف نابغه‌یی چون استنلی کوبریک هم کمک شایانی کرد. نتیجه هم‌کاری این دو چهره نا‌مدار با فیلم‌های راه‌های افتخار و اسپارتاکوس در تاریخ سینما جاودانه شد.
پدر و مادر او از یهودیان امپراتوری تزاری روسیه بودند که به آمریکا مهاجرت کردند. بازیگر اسپارتاکوس‌ سال ۱۹۱۶ در میانه جنگ جهانی اول به دنیا آمد و در جنگ جهانی دوم شرکت داشت.
یکی از کارهای شجاعانه داگلاس، هنگام اکران فیلم اسپارتاکوس شکستن تابوی بزرگ هالیوود آن دوران و به کار گرفتن آشکار یکی از چهره‌های حاضر در فهرست سیاه دوران مک‌کارتیسم بود.
داگلاس بازیگر توانایی بود و به همان راحتی که نقش‌های مثبت را شکل می‌داد در نقش‌های منفی می‌درخشید. او شهرت سینمایی‌ را با بازی در فیلم از درون گذشته کنار رابرت میچام و در پی آن قهرمان به کارگردانی مارک رابسون و بد و زیبا به کارگردانی وینست مینلی پایه‌ گذاشت.
او سه بار برای بازی در فیلم‌های شور زندگی، قهرمان و بد و زیبا نامزد جایزه اسکار شد اما تا سال ۱۹۹۶ که اسکار افتخاری یک عمر دست‌آورد هنری گرفت، دست وی به این جایزه سینمایی نرسید.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
596202
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
13
335
764
593804
4893
6582
596202

آی‌پی شما: 3.233.221.149
امروز: چهارشنب، 07 اسفند 1398