تآتر در شوک ناآرامی‌ها

ارتباط با مخاطب موردنظر مقدور نیست!

تآترهای روی صحنه و آثاری که قرار است به ‌زودی اجرای خود را آغاز کنند، متأثر از ناآرامی‌های به‌ وجود آمده در حاشیه اعتراضات مردم به قیمت بنزین، با مشکل فروش بلیت و تبلیغات مواجه شده‌اند.

در روزهای اخیر ناآرامی‌های شکل گرفته به‌ دنبال برخی اعتراضات مردمی به بالا رفتن قیمت بنزین، در حوزه هنرهای نمایشی نیز تأثیرات منفی قابل توجهی داشته است.
در شرایط عادی فروش بلیت آثار نمایشی از طریق سایت‌های اینترنتی فروش بلیت، امکان‌پذیر است و مخاطبان برای تهیه بلیت نمایش‌های موردنظر خود از طریق این سایت‌ها اقدام می‌کنند اما وضعیت به وجود آمده باعث شده است تا فروش بلیت آثار نمایشی با اختلال جدی مواجه شود.
این امر باعث پایین آمدن تعداد مخاطبان آثاری شده است که اجرای عمومی خود را از پیش آغاز کرده بودند و حتا نمایش‌هایی که پیش از این اجرا با
استقبال مخاطبان هم‌راه بوده از این معضل در امان نمانده‌اند.
طی ۳ روز گذشته مخاطبان کم‌تری به سالن‌های تآتری مراجعه کرده‌اند و به تماشای آثار نمایشی نشسته‌اند که این امر باعث نگرانی دست اندرکاران و تولید کنندگان تآتر شده است که علاوه بر صرف زمان برای تمرین و به صحنه بردن آثار، هزینه‌های بالایی را نیز در شرایط اقتصادی فعلی، صرف تولید اثر خود کرده‌اند.
مشکل اساسی‌تر برای گروه‌هایی است که قصد دارند طی روزهای آتی اجرای عمومی خود را شروع کنند؛ نمایش‌هایی که منتظر دریافت مجوز از شورای بازبینی و نظارت بوده‌اند تا بتوانند سایت فروش بلیت خود را باز کنند اما در شرایط فعلی امکان فروش برای این گروه‌ها هم میسر نیست و همین امر باعث شده است تا آثار نمایشی جدید با وضعیت نامطلوبی مواجه شوند.
این ناآرامی‌های خیابانی باعث شد حتا تعدادی از مخاطبانی که از پیش بلیت نمایش‌های مورد نظر خود را خریداری کرده بودند، نیز از تماشای نمایش صرف نظر کرده و در سالن‌های تآتری حضور پیدا نکنند.
در شرایط فعلی تبلیغات نمایش‌های روی صحنه و هم‌چنین نمایش‌های جدید کاهش پیدا کرده است و این امر نیز باعث پایین آمدن میزان مخاطبان آثار نمایشی شده است.
این در حالی است که بسیاری از نمایش‌های جدید به دلیل برنامه‌ریزی‌های سالن‌های تآتری امکان به تعویق انداختن زمان آغاز اجرای عمومی خود را ندارند و در صورتی که بخواهند چنین اقدامی را انجام دهند باید جریمه این تأخیر را به سالن‌های میزبان بپردازند.
در این شرایط مدیریت دولتی تآتر نیز بیش از پیش در حمایت و فراهم کردن شرایطی که گروه‌های نمایشی کم‌تر متضرر شوند، منفعل و بی‌تأثیر عمل کرده است و وضعیت برای گروه‌ها به ویژه گروه‌های جوان بسیار سخت شده است.
باید به این نکته توجه کرد که در سالن‌های خصوصی، گروه‌هایی که در حال اجرای آثار خود هستند بابت هر شب اجرا هزینه‌هایی میلیونی پرداخت می‌کنند و در وضعیتی که مخاطب بلیت نمایش‌ها را خریداری و برای تماشای نمایش اقدام نکند، ضرر مالی بالایی به گروه‌ها وارد می‌شود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
589319
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
113
136
987
587359
4592
7443
589319

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: شنبه، 05 بهمن 1398