گونتر اوکر هنرمند آلمانی:

حافظ شاعری قدیمی نیست، بلکه برای همه‌ی ادوار است

هنرمند آلمانی گفت: افراد بسیاری در آلمان حافظ را می‌شناسند و به عقیده من اشعار حافظ باعث پیش‌رفت تمدن آلمان شده است.

گونتر اوکر در جمع خبرنگاران کارهای هنری خود را در قالب شعری ترسیم کرد و بیان کرد: خیلی خوش‌حالم از این‌که به کشوری آمدم که از لحاظ فرهنگی برایم بسیار اهمیت دارد.
وی در خصوص سوالی مبنی بر این‌که چه انگیزه‌یی باعث شد تا در خصوص حافظ هنر خود را ارایه کند؟ گفت: از سن ۲۰ سالگی اشعار حافظ روی من تأثیر گذاشت و در روح من رخنه کرد و بعد از تحقیقاتی که کردم متوجه شدم واقعاً این اشعار در روح من تأثیرگذار بود.
هنرمند برجسته آلمانی در مورد این‌که آیا در سطح جهان افراد دیگری هستند که به حافظ علاقه‌مند باشند و کارهای خود را بر همین اساس ارایه کنند؟
گفت: حتماً اشخاصی هستند که بر روی این مسأله تحقیق کرده‌اند اما به عقیده من این اشعار یک حالت روحی دارد که وقتی به روح تعلق می‌گیرد این روح تندیسی برای شخص درست می‌کند.
اوکر در پاسخ به این‌که چرا هنر خود را از نقاشی سنتی به سمت هنری سوق داده است اظهار داشت: من در جایی به دنیا آمدم که در آن موقع تمام دنیا از بین رفته بود. وقتی جنگ تمام شد همه چیز در هنر از بین رفته بود و در آن زمان حس کردم که باید سیستم هنری خود را عوض کنم و بیش‌تر به سمت شعر و روح حرکت کنم.
وی ادامه داد: من فکر می‌کنم شعر باعث آزادی روح انسان می‌شود و حرکتی در انسان به وجود می‌آورد که باعث آزادی روح می‌شود.
این هنرمند آلمانی گفت: این در کارهای هنری من وجود دارد که این برای دنیا مهم است و مشخصاً حافظ در آن زمان برای من استاد بزرگی بود که باعث شد با خواندن اشعارش روحم آزاد شود.
وی تصریح کرد: کشفیاتی کردم که باعث شد تا افکار آزادتری داشته باشم. خودم را آزاد کنم و دنیای اطرافم را بیش‌تر بشناسم. چون با خواندن هر بیت باعث شد تا دنیایم تغییر کند و آثاری به وجود بیاورم. با مطالعه‌ی اشعار حافظ هر کسی این حس را می‌گیرد؛ آرامش پیدا می‌کند و آرامشی برای انسان به وجود می‌آورد.
وی در خصوص این‌که اولین بار با پای برهنه به حافظ احترام گذاشته است و آیا این کار در سایر آرامگاه‌های افراد مهم انجام داده است گفت: من فرهنگ ایران را می‌شناسم و برایم افتخار بود که بدون کفش و با پای برهنه وارد مقبره وی شوم.
هنرمند آلمانی در خصوص این‌که آیا تعلق خاطر خاصی به شعر خاصی از حافظ دارد گفت: نه بیت مشخصی نبوده است ولی از همان ابتدا قدرت بسیار بسیار شگفتی در این اشعار می‌دیدم که از همان موقع این علاقه در من به وجود آمد. این اشعار چنان قدرتی دارد که هر کسی با این اشعار آشنا می‌شود این قدرت را می‌بیند که چه‌قدر بودن در این کره خاکی جای ستایش دارد.
در پاسخ به این‌که چه‌قدر به واسطه‌ی خلق آثار خود اشعار حافظ را در کشورش ترویج داده است، بیان کرد: خواندن اشعار حافظ باعث شد که خودم را بشناسم و بعد با خواندن اشعار وی موقعیت آن زمان را شناختم و در من انقلابی به وجود آمد که باعث شد به دنبال کشف دنیا بروم. حافظ را در آلمان مشخصاً خیلی‌ها می‌شناسند و خصوصاً گوته که از ۶۰ سالگی حافظ را شناخته بود. به عقیده من اشعار حافظ باعث شد تمدن آلمان پیش‌رفت کند.
وی ادامه داد: از اشعار حافظ این حس به وجود می‌آید که این اشعار جلوتر از خود او و دنیای امروزی ما بوده است و افرادی که این اشعار را مطالعه می‌کنند روح وجودی خود را کشفمی‌ کنند. هم‌چنین اشخاصی که دنبال یاد گرفتن هستند روحشان به یک پیش‌رفتی رسیده است. لذا در انسان تأثیر خوبی ایجاد می‌کند که ریشه‌اش از اشعار حافظ به وجود آمده است و این نمایشگاه نشان دهنده این است که قدرت یک هنرمند چه‌قدر است.
اوکر ابراز داشت: معتقدم که حافظ هنرمند بسیار بزرگی است که توانسته است با افکار خود ارتباط خوبی به وجود بیاورد. دنیای خاصی را به وجود آورد که با شناخت آن افراد از درون آزاد می‌شوند. اگر بخواهیم حافظ را بشناسیم کسی است که انسان را به حدی می‌رساند که وی را از روزمرگی خارج می‌کند و انسان به کمال می‌رسد و این حالت باعث شده است ما مسایل و رفتارمان را به شکل درست، مرتب و انسانی ادامه دهیم.
وی ادامه داد: وقتی ما کسی را می‌شناسیم باعث خودشناسی بیش‌تر در خود ما می‌شود. خلق آثار حافظ شعر تنها نیست. بلکه باعث پیش‌رفت انسان‌ها می‌شود. حافظ درست مقابل افکار بسته قرار دارد. من از زمان زرتشت بر روی ایران تحقیقات داشتم. کاملاً در اشعار حافظ مشخص است که مرتباً از خدا نام برده ‌است. حتماً شعرای قبل از وی هم این حس را داشته‌اند.
این هنرمند آلمانی با بیان این‌که غیر از حافظ، سعدی و تعداد دیگری از شعرای ایرانی را می‌شناسم، گفت: در آثار شعرای دیگر هم مطالعه داشتم اما همه‌ی تفکراتم را روی شعر حافظ متمرکز کرده‌ام زیرا وقتی با حافظ کار می‌کنم چنان تحت تأثیر قرار می‌گیرم که از روزمرگی خارج می‌شوم و با خود می‌گویم سروده‌های این مرد بزرگ در آن زمان چه‌قدر برای ما در مسایل روزمره فعلی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. از نظر من حافظ شاعری قدیمی نیست بلکه برای همه ادوار است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
557078
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
216
342
1995
552675
6317
10063
557078

آی‌پی شما: 3.93.75.30
امروز: جمعه، 29 شهریور 1398