سخن‌گوی کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران:

بهترین کانون در خیابان ولی‌عصر تهران، صنوف هستند

سخن‌گوی کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران مشکلات درختان خیابان ولی‌عصر را تشریح کرد و از نبود نظام اطلاعات آماری به هنگام در سازمان بوستان‌ها گلایه کرد.

وضعیت درختان ولی‌عصر در این سال‌ها تفاوت چندانی نکرده است. در شورای چهارم قوانینی برای حفظ این درختان تدوین شد اما دستگاه اجرایی در عمل چندان به این قوانین پایبند نبود، سید آرش حسینی میلانی، رییس کمیته‌ی محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران آخرین وضعیت درختان ولی‌عصر را تشریح کرد.
شما چندی پیش تذکری در خصوص درختان ولی‌عصر ارایه دادید و در این راستا به گزارش شهرداری اشاره کردید که راضی ‌کننده نبود.
مصوبه‌یی مورخ ۱۴/۱۰/۹۵ وجود دارد که مربوط به شورای چهارم است. هدف این مصوبه آن است که بتواند تا حدودی مشکلات درختان خیابان ولی‌عصر را حل و فصل کند. به نظر می‌رسد گزارشی که باید شهرداری ارایه می‌داد، منظم و کامل نبوده است.

شهرداری شناس‌نامه‌ی درختان خیابان ولی‌عصر را به صورت ناقص برای کمیته‌ی محیط‌ زیست ارسال کرده است. یعنی در مجموع شناس‌نامه ۳۲۷ اصله درخت حد فاصل خیابان اسفندیار تا جام‌جم و جزییاتی از قبیل وضعیت سلامت این درختان را ارسال کرده است در حالی که درباره‌ی تعداد درختان خیابان ولی‌عصر، ارقام متعددی اعلام می‌شود و این رقم ۳۲۷ اصله درسد ناچیزی است. یک دلیل آن است که سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران نظام اطلاعات آماری به‌هنگامی ندارد چرا که باید یک بانک اطلاعاتی مرتب و منظم و در دست‌رس حاوی اطلاعات درختان و فضاهای سبز وجود داشته باشد که بتواند به صورت مرتب و دقیق گزارش ارایه دهد. در این راستا ما برای سازمان بوستان‌ها و فضای سبز الزامی ایجاد کردیم که ظرف ۶ ماه سیستم خود را شفاف کنند. یکی از اهداف ما این است که برای بحث‌هایی مانند شناس‌نامه‌ی درختان ولی‌عصر، به صورت مرتب نامه‌نگاری‌ نداشته باشیم.
به مصوبه‌ی شورای گذشته اشاره کردید. به نظرمی‌آید شهرداری چندان به این مصوبه پایبند نبوده است به خصوص حفظ حریم درختان ولی‌عصر در زمان ساخت و ساز ...
اگر بخواهیم از نظر بخش‌نامه‌یی به موضوع نگاه کنیم، معاونت شهرسازی آن زمان به شهرداران مناطق ۱، ۳، ۶ و ۱۱ اعلام کرد باید عقب‌نشینی حداقل ۳ متر را رعایت کنند. در این راستا حتا از شورای معماری منطقه هم سلب اختیار شده است.
براساس گزارش‌هایی که به شورا ارایه شده است، موارد تخلف در حوزه‌ی شهرسازی، احصا نشده است چرا که مخاطب این بخش‌نامه بیش‌تر سازمان بوستان‌ها است. کمیسیون شهرسازی و معماری شورا هم چندان درگیر این مسایل نیست. یکی از کارهایی که باید انجام شود، این است که ما این ارتباط را برقرار کنیم.
مسأله‌ی دوم، وجود تضاد معیارها است یعنی ۳ متر عقب‌نشینی با دستورالعمل اداره کل میراث فرهنگی که گفته شده است جداره‌‌ی آن تاریخی است، تضاد دارد. در آن زمان شورا با خیرخواهی و نگاهی مثبت به چنین مصوبه‌یی رای داده است در حالی ‌که خیابان ولی‌عصر ثبت میراثی شده است و عقب ‌نشینی ساختمان‌های موجود میسر نیست، بنابراین این مسایل باید اصلاح شود و عقب نشینی تنها در خصوص ساختمان‌های در حال ساخت امکان‌ پذیر است. در حال حاضر ما بر مقوله‌ی درخت و حفظ آن متمرکز شده‌ایم تا درختان خیابان ولی‌عصر را سالم نگه داریم. زیرا بانک اطلاعاتی مدیریت شهری در این باره آماده نیست و با فقدان و کم‌بود اطلاعات روبه‌رو هستیم. یک مسأله‌ی دیگر در حفظ چنارهای خیابان ولی‌عصر، درگیر کردن مردم و گروه‌های اجتماعی و در واقع ایجاد مشارکت اجتماعی است. باید به کسبه و مردمی که در راسته‌ خیابان‌ها فعالیت می‌کنند، اطلاع‌رسانی شود که در محدوده‌ی این صنف مثلاً ۵۰ درخت چنار نیازمند حفاظت هستند و اقدامات شما می‌تواند در ادامه‌ی حیات آن‌ها موثر باشد. ضروری است صنوفی را که در این خیابان فعالیت می‌کنند، را درگیر حفاظت کنیم.
صنوف خیابان ولی‌عصر خود یکی از عوامل تهدید کننده درختان ولی‌عصر در این سال‌ها بودند.
ما با آمارها و اطلاعات مختلفی طی سال‌های گذشته روبه‌رو بوده‌ایم. سؤال این‌جاست که این اطلاعات و آمار به چه دردی می‌خورد؟ در پاسخ باید گفت: اطلاعات و آمار باید با مردم در میان گذاشته شود. اگر این قبیل اطلاعات از مردم پنهان شود و آن را پخش نکنیم، مردم حساسیتی نسبت به محدوده‌ی کاری خود ندارند. در تمام دنیا سعی شده است مسیرهای پیاده‌روی و خرید، سبز نگه داشته شود تا به نفع کسب و کار باشد. این مسأله می‌تواند به تداوم بقای درختان کمک کند در حالی که برخی از کسبه‌ی خیابان ولی‌عصر اطلاعات چندانی درباره‌ی نقش چنارهای خیابان ولی‌عصر در کسب و کار خود یا نقشی که در حفظ درختان یا صدمه زدن به چنارها ندارند.
یکی دیگر از مواردی که به جز کسبه به درختان ولی‌عصر آسیب زد، ساخت ساختمان‌های بلند در این خیابان بود که موجب شد درختان ولی‌عصر برای استفاده از نور خمیده شوند ...
علت آن است که ضوابط شهرسازی برای کریدورهای سبز این‌چنینی در نظر گرفته نشده است. به عبارت دیگر، در حوزه‌ی شهرسازی با کم‌بود ضابطه روبه‌رو هستیم. ما باید این مسایل را با شهردار مطرح کنیم و نسبت به این مسأله امیدوار هستیم.
در خصوص کسبه‌ی خیابان ولی‌عصر هم پیش‌نهاد مطرح است. از جمله برچسب سیاه به صنوفی که چنین بلایی را بر سر درختان می‌آورند، داده شود. اگر سمن‌ها بتوانند چنین کاری را انجام دهند، این مسأله در فروش آن‌ها اثرگذار است و حتا می‌تواند موجب شود مردم از آن‌ها خرید نکنند. از طرفی، خیابان ولی‌عصر بافت مسکونی و هویت محله‌یی خود را در بسیاری از نقاط از دست داده است. عملاً ما شاهد شب‌مُردگی در قسمت‌هایی از این خیابان هستیم. در چنین شرایطی طبیعی است که باید کانونی در نظر گرفته شود تا به فکر راسته‌ خیابان ولی‌عصر باشند. به نظر من بهترین کانون در خیابان ولی‌عصر تهران، صنوف هستند. بهتر است ابتدا وضعیت آمار درختان را سازماندهی کنیم و در این راستا گزارش دقیقی به ما ارسال شود. تداخلات اعلام شده را هم باید حل و فصل کرد ولی این مسایل بیش‌تر در رابطه با ساختمان‌های جدید است.
در رابطه با فاضلابی هم که به داخل اَنهار می‌ریزد، باید گفت: کسی مسوولیت این کنترل منشا این فاضلاب‌ها را در شهر به عهده نمی‌گیرد و چنین خلأیی وجود دارد. در این راستا، شرکت آب و فاضلاب اعلام می‌کند که متولی فاضلاب خانگی است و باید اداره‌ی محیط ‌زیست با چنین مسایلی برخورد کند. متأسفانه امکانات اداره‌ی محیط‌ زیست تهران هم در حد بالایی نیست.
به نظر من لازم است درباره‌ی کنترل آلودگی‌های ورودی به خیابان‌های مهم شهرداری تهران با اداره‌ی محیط زیست هم‌کاری کند. ادارات محیط‌زیست ‌مناطق شهرداری در گام اول باید پایش انجام دهند و موقعیت ورودی‌های فاضلابی که وارد خیابان ولی‌عصر می‌شود را شناسایی کنند و اطلاعاتی از حجم و پراکنش آن‌ها را به دست بیاورند و سپس در این زمینه اطلاع‌رسانی و آگاهی ‌بخشی کنند. سپس باید از شهرداران مناطق خواسته شود که به این مسأله حساس شده و با متخلفان برخورد کنند.
این برخورد به گونه‌یی است که به طور مثال شهرداری با اداره‌ی محیط‌زیست هم‌کاری متقابل داشته باشد. وقتی شهرداری پشت اداره‌ی محیط‌ زیست قرار داشته باشد، قطعاً می‌تواند جلوی ورود فاضلاب را بگیرد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530252
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
117
221
338
528198
3334
8784
530252

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: دوشنبه، 27 خرداد 1398