حساس‌ترین جدال ۵۸ ساله ایران و ژاپن

تیم ملی فوتبال ایران در آستانه‌ی یکی از حساس‌ترین بازی‌های پس از انقلاب قرار دارد و می‌تواند در صورت پیروزی در این دیدار بعد از ۴۳ سال برای اولین بار به فینال آسیا برسد.

ایران - ژاپن، غول‌های غرب و شرق آسیا و قدرت‌های سنتی قاره کهن در یکی از حساس‌ترین رویارویی‌های تاریخی‌شان ساعت ۱۷:۳۰ روز دوشنبه باید برای راه‌یابی به فینال آسیا به مصاف هم بروند. این باعث می‌شود در تاریخ ۵۸ ساله دیدارهای دو تیم، حساس‌ترین تقابل‌شان باشد.
نخستین بازی و نخستین گل‌زن؛
نخستین تقابل دو تیم ایران و ژاپن قدمتی به میزان ۵۸ سال دارد. دور گروهی بازی‌های آسیایی ۱۹۵۱ دهلی اولین بهانه‌‌ برای رویارویی دو تیم شد. دیداری خاص که به دلیل قوانین روز فوتبال، دو بار تکرار شد.
از آن‌جایی که نخستین دیدار دو تیم در مرحلهب حذفی نیمه نهایی بازی‌های آسیایی بود و با تساوی بدون گل خاتمه یافت، مطابق با قوانین آن سال‌ها این دیدار فردای همان روز تکرار شد که بازی تکراری بر خلاف بازی نخست پر گل بود. در این بازی مسعود انصاری ۲ گل و مسعود برومند برای تیم ملی ایران گل‌زنی کردند. نام مسعود انصاری هم به عنوان نخستین گل‌زن در تقابل‌های دو تیم ثبت شد.
بازی پس از ۱۵ سال؛
هرچند ژاپنی‌ها در سومین بازی این شکست را جبران کردند اما برای این اتفاق ۱۶ سال انتظار کشیدند. سومین تقابل دو تیم هم در بازی‌های آسیایی اتفاق افتاد و در ۱۹۶۶ بانکوک این ژاپن بود که ۳ بر ۱ پیروز شد تا نخستین شکست ایران در تاریخ تقابل‌های دو تیم رقم بخورد. در آن بازی حمید شیرزادگان در دقیقه ۳۷ تک گل ایران وارد دروازه ژاپن کرد.
تلافی پس از یک هفته؛
البته ایران خیلی زود و تنها یک هفته بعد این شکست را در مرحله‌ی حذفی همان مسابقات تلافی کرد و توانست در تاراوا استادیوم بانکوک با تک گل فریبرز اسماعیلی ژاپن را شکست دهد.
تکرار دیدارها در بازی‌های آسیایی؛
دیدارهای دو تیم تا سال ۱۳۶۵ تنها در چارچوب بازی‌های آسیایی انجام شد و دو تیم ۲ بار دیگر در جریان این مسابقات با هم دیدار کردند. ایران و ژاپن یک‌بار در بازی‌های آسیایی ۱۹۸۲ دهلی نو به مصاف هم رفتند که این بازی با برتری ۱ بر صفر ژاپنی‌ها به پایان رسید و یک‌بار نیز در بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ سئول یک‌دیگر را ملاقات کردند که این بازی با گل‌های ابطحی و محمدخانی با حساب ۲ بر صفر به سود ایران به پایان رسید.
اولین جام ملت‌ها؛
اولین دیدار دو تیم در مسابقات جام ملت‌های آسیا به برگزاری این بازی‌ها در سال ۱۹۸۸ در قطر بر می‌گردد که دو تیم در این بازی به تساوی بدون گل رسیدند.
اولین بازی دوستانه؛
ایران و ژاپن برای اولین بار در سال ۶۷ و در ورزشگاه آزادی یک دیدار دوستانه برگزار کردند که این بازی به تساوی ۲-۲ انجامید. در این بازی فرشاد پیوس یک‌بار برای تیم ملی گل‌زنی کرد و مدافع ژاپن هم یک‌بار به اشتباه دروازه خودی را باز کرد.
آخرین بازی؛
از آخرین باری که دو تیم با هم دیدار کردند بیش‌تر از ۳ سال و ۳ ماه می‌گذرد. ایران و ژاپن برای آخرین بار در دیداری دوستانه و در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که این بازی با تسای ۱-۱ به پایان رسید. زننده تک گل ایران در آن بازی مهدی ترابی بود که امروز نیز یکی از بازی‌کنان تیم ملی است و احتمال استفاده از او در این بازی وجود دارد.
بازی‌های دو تیم به تفکیک؛
دو تیم در کل ۱۷ بار به مصاف هم رفتند و این هجدهمین بازی دو تیم خواهد بود. از ۱۷ بازی گذشته ۶ بازی با پیروزی ایران
و ۵ بازی با پیروزی ژاپن به پایان رسیده است و ۶ بازی هم مساوی شده است.
از ۱۷ بازی گذشته ۱۴ بازی رسمی بوده است و دو تیم ۳ بار هم به صورت دوستانه با هم دیدار کرده‌اند. از ۱۴ بازی رسمی ایران ۶ و ژاپن ۵ بار پیروز شده است و ۲ بازی هم با نتیجه مساوی به اتمام رسیده است. هر ۳ باری که ایران و ژاپن به صورت دوستانه به میدان رفته‌اند، با مساوی به کار خود خاتمه داده‌اند.
گل‌زنان برتر؛
در مجموع ۱۷ بازی گذشته ایران ۱۹ و ژاپن ۱۸ بار موفق به گل‌زنی شده‌اند. بهترین گل‌زن ایران به ژاپن در تاریخ تقابل‌های دو تیم علی دایی با ۴ گل و بهترین گل‌زن ژاپنی‌ها اسامو مائدا با ۲ گل است.
وحید هاشمیان و مسعود انصاری ۲ گل، مهدی ترابی، خداداد عزیزی، رضا حسن زاده، فرشاد پیوس، صمد مرفاوی، سید مهدی ابطحی، ناصر محمدخانی، فریبرز اسماعیلی، حمید شیرزادگان و امیر مسعود برومند دیگر گل‌زنان ایران به ژاپن می‌باشند.
شکست ناپذیر در میزبانی‌ها؛
اکثر بازی‌های دو تیم در کشورهایی به جز ایران و ژاپن برگزار شده است و هر یک از دو تیم تنها ۳ بار میزبان تیم مقابل بوده‌اند و هیچ یک از دو تیم در کشورهای خود شکست نخورده‌اند.
دو تیم ۳ بار در ایران بازی کرده‌اند که یک پیروزی برای ایران و ۲ مساوی در این بازی‌ها ثبت شده است. دو تیم ۳ بار هم در ژاپن به مصاف هم رفتند که ۲ بار ژاپنی‌ها پیروز شده‌اند و یک بار هم دیدار دو تیم مساوی شد.
بیش‌ترین سابقه‌ی دیدار؛
بیش‌ترین بازی‌های دو تیم در چارچوب بازی‌های آسیایی بوده است. ایران و ژاپن ۷ بار در بازی‌های آسیایی با هم دیدار داشته‌اند که از این ۷ بازی ۴ بار ایران و ۲ بار ژاپن پیروز شده‌اند. یک‌بار هم دیدارهای دو تیم مساوی شده است.
شکست ناپذیری ژاپن در جام ملت‌ها؛
دو تیم ۳ بار در جام ملت‌های آسیا با هم دیدار داشته‌اند که ژاپنی‌ها ۲ بار پیروز شده‌اند و یک‌بار هم دو تیم به مساوی رسیده‌اند. در صورتی که تیم ملی ایران موفق به شکست ژاپن در این دیدار شود، برای نخستین بار در جام ملت‌های آسیا موفق به شکست دادن ژاپن شده است.
بهترین و بدترین نتیجه؛
بهترین نتیجه‌یی که ایران برابر ژاپن به دست آورده‌اند پیروزی ۲ بر صفر در جریان بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ کره جنوبی بود و بدترین نتیجه نیز به شکست با نتیجه ۳ بر یک در بازی‌های آسیایی ۱۹۶۶ بر می‌گردد.
پر گل ترین بازی؛
دوازدهمین دیدار دو تیم، پر گل‌ترین دیدار هم هست. ایران و ژاپن ۲۵ آبان ۱۳۷۶ در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۹۸ فرانسه به دیدار هم رفتند که این بازی با نتیجه ۳ بر ۲ به سود ژاپن به پایان رسید. خداداد عزیزی و علی دایی برای ایران در این بازی گل‌زنی کردند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537279
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
319
257
1402
533619
4550
5811
537279

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398