آیا استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر است؟

ساکنان بسیاری از کشورهای جهان این روزها هم‌زمان با شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا به استفاده از ماسک‌های بهداشتی روی آورده‌اند.

برخی از شرکت‌ها از کارکنان خود خواسته‌اند که در محیط کار از ماسک استفاده کنند. مدارس کره جنوبی نیز از والدین دانش‌آموزان خواسته‌اند که هنگام بازگشایی مدارس پس از تعطیلات زمستانی برای فرزندانشان ماسک تهیه کنند.
ولی آیا استفاده از ماسک‌های بهداشتی در پیشگیری از ابتلا به ویروس‌ها اثری دارد؟
همه‌ی ویروس‌ها به اندازه‌یی کوچک هستند که از ماسک‌های بهداشتی معمولی عبور می‌کنند. ویروس‌ها از طریق قطراتی که هنگام عطسه و سرفه از مجاری تنفسی پخش می‌شوند از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شوند. این قطرات کوچک بر روی دست‌ها و سطح اشیا در محیط پخش می‌شوند. افراد بعداً با دست دادن با یک‌دیگر یا دست کشیدن بر روی سطح اشیا با این قطرات در تماس قرار می‌گیرند. آن‌ها سپس دست خود را به چشمان، بینی و دهان خود می‌مالند و به این ترتیب ویروس منتقل می‌شود.
ماسک‌ها می‌توانند مانع از انتقال قطرات بزرگی شوند که پس از عطسه و سرفه دیگران در هوا پخش می‌شوند. این امر به این معنا است که استفاده از ماسک‌های بهداشتی بی‌فایده نیست.
این در حالی است که فردی که ماسک زده نمی‌تواند بینی و دهان خود را با دست لمس کند و به این ترتیب امکان ابتلای او به ویروس به دنبال تماس دست‌ها با سطح اشیا کاهش می‌یابد.
با وجود نقش پیشگیرانه ماسک‌های بهداشتی باید توجه داشت که دانشمندان هم‌چنان در حال تحقیق در مورد راه‌های انتقال نوع جدید ویروس کرونا هستند. نتیجه بررسی تحقیق‌های مختلف در مورد انتقال ویروس سارس در سال ۲۰۱۷ نشان داده بود که استفاده از ماسک‌های بهداشتی تا حدی در جلوگیری از انتقال این ویروس موثر است. با این حال دانشمندان در آن زمان تأکید کرده بودند که در این زمینه شواهد موجود پراکنده و یافته‌ها متناقض است.
دانشمندان تأکید می‌کنند که بهترین راه جلوگیری از انتقال نوع جدید ویروس کرونا شستشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
596257
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
68
335
819
593804
4948
6582
596257

آی‌پی شما: 3.233.221.149
امروز: چهارشنب، 07 اسفند 1398