گزارش حملات فجیره در شورای امنیت:

 احتمالاً توسط عامل دولتی انجام شده است

امارات عربی متحده روز پنج‌شنبه ۱۶ خرداد به اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت: حملات به چهار نفت‌کش در نزدیکی سواحل این کشور عملیاتی پیچیده و هم‌آهنگ بود که به احتمال زیاد توسط یک عامل دولتی انجام گرفته است.

امارات به هم‌راه نروژ و عربستان در گزارشی نتایج بررسی‌های اولیه خود را در اختیار اعضای شورای امنیت قرار دادند اما در این گزارش نامی از ایران نیامده است.
این در حالی است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا ۹ خرداد گفت: کشورش مدارک دخالت ایران در انفجارهای بندر فجیره را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارایه می‌کند.
یک روز پس از این اظهار نظر بولتون، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا هم انگشت اتهام را به سوی ایران گرفت و گفت: این کشور با حمله به نفت‌کش‌ها در خلیج فارس در تلاش بود تا قیمت جهانی نفت را بالا ببرد.
طبق یافته‌های تحقیقات اولیه امارات، نروژ و عربستان، این حمله‌ها نیازمند متخصص مسیریابی قایق‌های سریع السیر و غواصان آموزش دیده برای کارگذاشتن مین‌های معناطیسی روی بدنه نفت‌کش‌ها بود به‌ طوری که به آن‌ها آسیب وارد کند اما باعث غرق شدن نفت‌کش‌ها نشود.
این سه کشور هم‌چنین اعلام کردند: در حالی‌که تحقیقات هم‌چنان در حال انجام است اما این واقعیت‌ها به ‌طور جدی نشان می‌دهد چهار حمله بخشی از یک عملیات پیچیده و هم‌آهنگ توسط عاملی است که ظرفیت عملیاتی قابل توجه دارد که احتمالاً یک عامل دولتی باشد.
آن‌ها معتقدند که این حملات کار چندین تیم عملیاتی بود که به‌گونه‌یی آن را هم‌آهنگ کرده بودند که انفجارهای هر چهار نفت‌کش در مدت کم‌تر از یک ساعت انجام شود.
دو نفت‌کش عربستان، یک نفت‌کش امارات و یک نفت‌کش نروژ در تاریخ ۲۲ اردی‌بهشت در آب‌های فجیره مورد هدف قرار گرفتند و گرچه خسارات جدی به این نفت‌کش‌ها وارد نشد اما تنش‌ها بین ایران و ایالات متحده آمریکا را تشدید کرد.
گرچه در گزارش این سه کشور به شورای امنیت سازمان ملل متحد نامی از ایران برده نشده است اما عبدالله المعلمی دیپلمات سعودی در سازمان ملل، ایران را مسوول حملات عنوان کرد: ما معتقدیم که مسوولیت این حملات برعهده ایران است. ما در بیان این موضوع تردید نداریم.
عباس موسوی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران یک روز پس از حمله به این چهار نفت‌کش، آن را دسیسه بدخواهان عنوان کرد و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق این حادثه شد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
579930
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
34
135
710
577284
2646
11046
579930

آی‌پی شما: 100.26.176.182
امروز: پنج شنبه، 21 آذر 1398