تنش میان هند و پاکستان؛

 ۸۰۰ پرواز بین‌المللی مختل شد

در پی افزایش تنش میان دو کشور پاکستان و هند، مقام‌های فرودگاهی پاکستان آسمان این کشور را بر روی پروازهای تجاری و مسافری بستند، اقدامی که موجب بروز اختلال در روند روزانه ۸۰۰ پرواز بین‌المللی شده است.

شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی از آسمان پاکستان و هند برای پرواز به سمت اروپا، خاورمیانه، آسیای جنوب شرقی و استرالیا بهره می‌برند. با به مخاطره افتادن آسمان پاکستان، بخشی از پروازها از جمله پروازهای خط هوایی ترکیش طی دو روز گذشته در فرودگاه بمبئی هند واقع در غرب این کشور زمین‌گیر شده‌اند تا با تغییر مسیر خود به جنوب پاکستان به پرواز خود ادامه دهند.
تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی از جمله شرکت‌های امارات، قطر و بحرین پروازهای خود به مقصد پاکستان را به حالت تعلیق درآوردند.
هم‌چنین شرکت‌های هواپیمایی اتحاد، فِلای دوبی، گُلف‌، سریلانکا بخشی از پروازهای خود را که از آسمان پاکستان عبور می‌کرد، لغو کردند. شرکت‌های هواپیمایی بریتیش ایرویز، سنگاپور، ایرفلوت و فین‌ایر هم مسیرهای خود را تغییر داده‌اند.
در همین حال، تمامی پروازها از مبدا کابل به مقصد هند نیز لغو شده است. هند نیز فعالیت بخشی از فرودگاه‌های محلی خود را متوقف کرده است.
روزانه حدود ۸۰۰ پرواز بین‌المللی از آسمان پاکستان و هند عبور می‌کند که با ممنوعیت پرواز در آسمان پاکستان ناگزیر هستند پس از عبور از آسمان ایران مسیر خود را تغییر دهند. این اتفاق موجب افزایش ترافیک فرودگاه‌های سنگاپور و بانکوک در پذیرش پروازهای به مقصد چین و استرالیا شده است.
تنش نظامی اخیر میان هند و پاکستان از زمان حمله انتحاری گروه جیش محمد به شبه‌ نظامیان هندی در ایالت کشمیر آغاز شد. در آن حمله که روز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن روی داد دست کم ۴۰ تن از نیروهای شبه‌نظامی هندی کشته شدند.
هر دو کشور روز چهارشنبه از ساقط کردن هواپیماهای نظامی یک‌دیگر خبر دادند.
فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا از دو طرف خواسته است تا سرحد ممکن خویشتن‌داری کنند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
547494
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
133
294
133
545149
6796
7969
547494

آی‌پی شما: 34.236.38.146
امروز: یکشنبه، 03 شهریور 1398